– Dożynki wiejskie w Długołęce

W minioną sobotę 3 września 2016 r. odbyły się dożynki wiejskie w sołectwie Długołęka  Gospodarzami święta byli mieszkańcy wsi, natomiast starostami: Pani Elżbieta Fabianowska oraz Pan Andrzej Małkowski.

Przybyli na uroczystość m.in.: wójt Gminy Strzelce – Pan Tadeusz Kaczmarek oraz v-ce starosta Rady Powiatu Kutnowskiego – Pan Zdzisław Trawczyński. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od przemarszu korowodu, który prowadził siewca i żeńcy. Starostowie przekazali bochen chleba gospodarzowi dożynek Pani Ewie Karbowskiej, która do zgromadzonych wypowiedziała znamienne słowa : „….Dzięki Ci Boże za całoroczny cud, żeś rozmnożył ziarno, by nakarmić nas , Twój lud…”. Następnie proboszcz parafii Trębki Piotr Borowski celebrował Mszę świętą w intencji mieszkańców wsi w podziękowaniu za zebrane plony.

W części artystycznej wystąpiły zespoły śpiewacze z terenu Gminy Strzelce: „Strzelce” i „Klonowianki”, Kapela Ludowa „Dobrzeliniacy” oraz dzieci i młodzież z Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca z Gminnego Ośrodka Kultury w Szczawinie Kościelnym w barwnych strojach i z przepięknym układem choreograficznym, którym urzekły tłumnie zgromadzonych mieszkańców sołectwa .

Po sporej dawce folkloru na zebranych czekała pyszna grochówka, kiełbaski z grilla, wiejski stół na którym nie zabrakło swojskiego jadła oraz słodkości z wypieku długołęckich gospodyń.

Następnie rozpoczęła się długo wyczekiwana przez mieszkańców zabawa taneczna, która w radosnej atmosferze i przy pięknej pogodzie trwała do późnych godzin wieczornych.

Back to top