– Dop┼éaty do kukurydzy­čîŻ ÔÇô wnioski o pomoc do 29 lutego

­čîŻ Biura powiatowe ARiMR przyjmuj─ů wnioski od producent├│w kukurydzy poszkodowanych w wyniku trudnej sytuacji w zwi─ůzku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresj─ů Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy. Dokumenty mo┼╝na sk┼éada─ç do 29 lutego 2024 r.

­čîŻ Aby sprawnie przyj─ů─ç wszystkie wnioski, godziny pracy biur powiatowych zosta┼éy wyd┼éu┼╝one na czas naboru:

– w dni robocze od 22 lutego do 28 lutego 2024 r. plac├│wki te b─Öd─ů otwarte w godzinach 07:00-18:00;
– w ostatnim dniu naboru, tj. 29 lutego 2024 r., od godziny 07:00 do 22:00 lub do ostatniego interesanta;
– ponadto biura powiatowe b─Öd─ů czynne r├│wnie┼╝ w sobot─Ö 24 lutego 2024 r. w godzinach 08:00-16:00.
­čîŻ Pomoc finansowa skierowana jest do rolnik├│w zajmuj─ůcych si─Ö upraw─ů kukurydzy, kt├│rym zagra┼╝a utrata p┼éynno┼Ťci finansowej w zwi─ůzku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresj─ů Federacji Rosyjskiej na Ukrain─Ö. Warunkiem otrzymania pomocy jest spe┼énianie kryterium mikro-, ma┼éego lub ┼Ťredniego przedsi─Öbiorstw i z┼éo┼╝enie wniosku o dop┼éaty bezpo┼Ťrednie za poprzedni rok, w kt├│rym wykazano uprawy kukurydzy. Przepisy nie wymagaj─ů jednocze┼Ťnie za┼é─ůczania do wniosku dokument├│w potwierdzaj─ůcych sprzeda┼╝ kukurydzy.

­čîŻ Bud┼╝et programu wynosi 1 mld z┼é. Wysoko┼Ť─ç pomocy b─Ödzie wyliczana jako iloczyn deklarowanej we wniosku o przyznanie p┼éatno┼Ťci bezpo┼Ťrednich za 2023 r. powierzchni upraw kukurydzy (z wy┼é─ůczeniem kukurydzy na kiszonk─Ö) nie wi─Ökszej ni┼╝ 100 ha i stawki pomocy wynosz─ůcej:

­čîŻ 1 000 z┼é dla wojew├│dztw lubelskiego i podkarpackiego;
­čîŻ 700 z┼é dla wojew├│dztw ma┼éopolskiego, mazowieckiego, ┼Ťwi─Ötokrzyskiego i podlaskiego;
­čîŻ 500 z┼é dla wojew├│dztw dolno┼Ťl─ůskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, ┼é├│dzkiego, opolskiego, pomorskiego, ┼Ťl─ůskiego, warmi┼äsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.
­čîŻ Je┼╝eli wynikaj─ůca ze z┼éo┼╝onych wniosk├│w kwota pomocy przekroczy przewidzian─ů na dofinansowanie pul─Ö ┼Ťrodk├│w, w├│wczas do wyliczenia pomocy zostanie zastosowany wsp├│┼éczynnik koryguj─ůcy.

­čîŻ Wnioski mo┼╝na sk┼éada─ç bezpo┼Ťrednio w kancelarii biur powiatowych, drog─ů listown─ů (za po┼Ťrednictwem Poczty Polskiej), przez platform─Ö ePUAP lub przy pomocy us┼éugi mObywatel na stronie gov.pl.

Back to top