Warning: file_put_contents(//wp-content/uploads/pe-public-institutions/css/theme.css): failed to open stream: Permission denied in /wp-content/plugins/pe-public-institutions-plugin/less-compiler/Cache.php on line 123

– Wyjazd Motocyklowy do Włoch: Wójt Gminy Strzelce i upamiętnienie Bitwy o Monte Cassino.

W maju Wójt Gminy Strzelce, Tomasz Grabowski, w towarzystwie grupy przyjaciół z powiatu kutnowskiego i łęczyckiego, odbył niezwykły wyjazd motocyklowy do Włoch. Celem podróży były obchody 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino.

Kulminacyjnym punktem wyjazdu była uroczystość odsłonięcia pomnika generała Władysława Andersa, która odbyła się 19 maja o godzinie 9.30 przy Largo Dante w Cassino. Aktu symbolicznego zdjęcia szarfy z pomnika dokonała córka generała, Anna Maria Anders, która pełni funkcję Ambasadora RP we Włoszech.

W uroczystości uczestniczyły liczne osobistości, w tym Szef Urzędu Lech Parell wraz z weteranami, Konsul Generalny RP w Rzymie oraz burmistrz miasta Międzyzdroje. Obchody zgromadziły również dzieci z przedszkola w Cassino, które wręczyły podziękowania polskiej i włoskiej delegacji oraz od-śpiewały polski hymn oraz piosenkę „Ti Amo Polonia”.

Pomnik generała Andersa powstał z inicjatywy miast Międzyzdroje oraz Cassino, jako symbol przyjaźni i współpracy polsko-włoskiej oraz upamiętnienie wspólnej historii obu narodów.

Podczas uroczystości Wójt Tomasz Grabowski miał okazję zapoznać Annę Mickiewicz, Polkę mieszkającą we Włoszech, która napisała specjalny wiersz z okazji odsłonięcia pomnika. Wiersz został odczytany przez córkę autorki, a rękopis utworu został przekazany Wójtowi, który z dumą zamieszcza go na stronie internetowej Urzędu Gminy Strzelce.

Wyjazd był nie tylko okazją do uczczenia pamięci o bohaterskich żołnierzach, ale także wspaniałą podróżą, która zbliżyła uczestników do historii i kultury Włoch. Wójt Tomasz Grabowski wyraził głęboką wdzięczność za możliwość uczestnictwa w tak ważnym wydarzeniu i podkreślił, jak istotne jest pielęgnowanie pamięci o przeszłości dla przyszłych pokoleń.

Podróż motocyklowa do Włoch była dla wszystkich uczestników niezapomnianym przeżyciem, które umocniło ich więź z historią i kulturą oraz przyniosło wiele wartościowych wspomnień.


Wójt Gminy Strzelce, Tomasz Grabowski, serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego wyjątkowego wyjazdu oraz do organizacji uroczystości odsłonięcia pomnika.

Back to top