– ­čŹÇFundacja Chlorofil zaprasza do udzia┼éu w konkursie ekologicznym­čŹÇ „Im mniej ┼Ťmieci tym wi─Öcej surowc├│w wt├│rnych!”­čî│

Ôťů Czy wiesz ile ┼Ťmieci wyrzucasz? Jeden worek tygodniowo? Dwa? A mo┼╝e cztery? Ile jest tam plastiku i metali, a ile papieru? Ile szk┼éa? Ile to miesi─Öcznie? A ile w roku?
Wyobra┼║ sobie, ┼╝e p┼éacisz rycza┼étow─ů stawk─Ö za 12 work├│w ┼Ťmieci rocznie. Jeden miesi─Öcznie. Je┼Ťli przekroczysz ten limit, zap┼éacisz dop┼éat─Ö za ka┼╝dy dodatkowo wyrzucony worek. Co zrobisz, aby zmniejszy─ç ilo┼Ť─ç wyrzucanych ┼Ťmieci? W tej grze zdob─Ödziesz punkty albo zmniejszaj─ůc ich ilo┼Ť─ç albo oddaj─ůc jak najwi─Öcej do recyklingu. A najlepsi mog─ů otrzyma─ç tytu┼é ÔÇ×Ambasadora sortowaniaÔÇŁÔÇŽ.
To jest oczywi┼Ťcie tylko hipotetyczny scenariusz gry planszowej. Ju┼╝ wkr├│tce poznamy inne, mamy nadziej─Ö, du┼╝o lepsze scenariusze, z kt├│rych sami ch─Ötnie skorzystamy w domu, by lepiej segregowa─ç ┼Ťmieci, kontrolowa─ç ich ilo┼Ť─ç oraz jak najwi─Öcej kierowa─ç do recyklingu.
­čŹÇ15-tego stycznia br. startuje 8-ma edycja og├│lnopolskiego konkursu ekologicznego Mistrz Recyklingu i przyjaciele, dla dzieci szk├│┼é podstawowych. Konkurs otrzyma┼é patronat Ministra Edukacji i Nauki oraz Kuratori├│w O┼Ťwiaty w Warszawie, Gda┼äsku i Katowicach. W terminie od 15 stycznia 2022 do 30 marca 2022 dzieci z klas 4-6 b─Öd─ů mog┼éy przygotowa─ç dwa zadania konkursowe: pierwsze b─Ödzie polega┼éo na wymy┼Ťleniu scenariusza gry zach─Öcaj─ůcej do recyklingu opakowa┼ä, a w drugim trzeba przekona─ç przyjaci├│┼é do selektywnej zbi├│rki i recyklingu elektroodpad├│w w formie kr├│tkiego filmiku. Wiele rad i wskaz├│wek przeka┼╝emy uczestnikom w materia┼éach edukacyjnych dost─Öpnych na stronie internetowej konkursu: www.chlorofil.com.pl
Warto podj─ů─ç to wyzwanie i zg┼éosi─ç si─Ö do rywalizacji zespo┼éowej: cz┼éonkowie najlepszego ekozespo┼éu; tego, kt├│ry otrzyma najwy┼╝sz─ů punktacj─Ö jury, otrzymuj─ů nagrody w formie p├│┼é-dniowego wyjazdu zwi─ůzanego z ochron─ů ┼Ťrodowiska.
­čŹÇPonadto w terminie 15.01.2022 ÔÇô 30.03.2022 odb─Ödzie si─Ö V wirtualna Liga Recyklingu, rozgrywka internetowa na punkty w dw├│ch aplikacjach edukacyjnych: Liga Elektrorecyklingu i Przyjaciele Recyklingu. Najlepsi otrzymaj─ů atrakcyjne nagrody rzeczowe: tablety do nauki. W tym roku po raz pierwszy przyznamy te┼╝ nagrody w formie najbardziej potrzebnych pomocy dydaktycznych dw├│m najlepszym plac├│wkom edukacyjnym.
­čŹÇKonkurs promuje edukacj─Ö ekologiczn─ů oraz doskonali kompetencje kluczowe takie jak korzystanie z technologii informatycznych czy aplikacji internetowych przekazuj─ůcych wiedz─Ö ekologiczn─ů, nt. postaw i wzor├│w ekologicznego post─Öpowania, a tak┼╝e recyklingu surowc├│w naturalnych wykorzystywanych do produkcji nowych technologii.
­čŹÇOdpowiedzi na zadania konkursowe trzeba te┼╝ ┼Ťwietnie zaprezentowa─ç, bo kryteriami oceny b─Ödzie nie tylko wiedza uczestnik├│w, ale oryginalno┼Ť─ç w podj─Öciu tematu czy staranno┼Ť─ç wykonania zadania. Uczniowie b─Öd─ů pracowa─ç w ma┼éych zespo┼éach, ucz─ůc si─Ö wsp├│┼épracy w grupie, co jest wa┼╝nym elementem wychowania.
­čŹÇOrganizatorem konkursu jest organizacja pozarz─ůdowa Fundacja Chlorofil, KRS nr 0000393451, adres siedziby: Ropki 7, 38-316 Wysowa Zdr├│j.
Partnerami s─ů: Eko-Punkt Organizacja Odzysku Opakowa┼ä S.A. i ELECTRO ÔÇô SYSTEM Organizacja Odzysku Sprz─Ötu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.
­čŹÇWi─Öcej na temat konkursu na stronie internetowej www.chlorofil.com.pl
Kontakt do koordynatora: tel. 608 633 593, e-mail: chlorofil@chlorofil.com.pl
Konkurs jest bezpłatny.

Back to top