– APEL do hodowców trzody chlewnej Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Lekarza Weterynarii!

Szanowni Państwo!

ASF, czyli afrykański pomór świń – nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla Waszych gospodarstw. Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa są zarażone dziki. Niestety przyczyną bywa też człowiek i dlatego przypominamy o podstawowych zasadach postępowania.

Prosimy o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji: – nie kupujcie świń z niewiadomego źródła pochodzenia, – utrzymujcie świnie w sposób wykluczający kontakt z dzikami, – stosujcie tylko pasze zabezpieczone przed dostępem zwierząt wolno żyjących, – wyłóżcie maty nasączone środkiem dezynfekcyjnym przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie. Przypominamy też, że za brak stosowania zasad bioasekuracji będą nakładane kary administracyjne.

Back to top