– „Dbaj o zdrowie, pracuj bezpiecznie i weź udział w konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”.

Zapraszamy rolników do udziału w XXII Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne.

Konkurs jest jednym z wielu działań prewencyjnych prowadzonych przez Kasę na rzecz zmniejszenia liczby wypadków i chorób zawodowych rolników. Celem Konkursu jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym oraz rozpowszechnianie informacji dotyczących zapobiegania wypadkom przy pracy rolniczej i rolniczym chorobom zawodowym. Udział w Konkursie mogą brać zarówno duże, jak i małe gospodarstwa rolne o różnym profilu produkcji (także działy specjalne produkcji rolnej), których przynajmniej jeden z właścicieli jest objęty ubezpieczeniem społecznym rolników.

Właściciele zgłaszanych gospodarstw mają okazję do zaprezentowania swoich warsztatów pracy i osiągnięć zawodowych, zdobycia cennych nagród, a także poddania gospodarstwa profesjonalnemu audytowi bezpieczeństwa pracy, który przeprowadzą komisje konkursowe. Podczas eliminacji sprawdzą one, czy zasady ochrony zdrowia i życia są stosowane w ocenianym gospodarstwie, a także czy wyeliminowane są w nim zagrożenia wypadkowe.

Dla laureatów każdego z etapów konkursu przewidziano atrakcyjne nagrody rzeczowe. Dla zwycięzców etapu centralnego nagrodą jest ciągnik rolniczy.

Zgłoszenia przyjmowane są do 25 kwietnia2025 r. w Placówce Terenowej KRUS w Rawie Mazowieckiej. Więcej informacji mogą Państwo uzyskać pod numerem telefonu (46) 813 24 17 oraz na stronie internetowej www.gov.pl/krus

Konkurs uzyskał Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Współorganizatorami tegorocznego Konkursu są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach, Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego oraz instytucje działające w ramach Wojewódzkiej Komisji ds. bhp w rolnictwie.

· systematycznych badań profilaktycznych,

· udziału w programach profilaktycznych (choroby nowotworowe, choroby układu krążenia, itp.),

· zdrowego odżywiania i nawadniania organizmu,

· aktywności fizycznej oraz rozwijania pasji i zainteresowań,

· dobrej organizacji pracy (zapobieganie spiętrzeniu pracy, uwzględnienie przerw na odpoczynek, zapobieganie monotonii),

· stosowania ochron pracy (odpowiedniego ubioru, ochron przed odziaływaniem promieniowania UV),

· samokontroli stanu zdrowia i dobierania adekwatnej do niego pracy,

· dbałości o właściwe relacje społeczne w rodzinie i miejscu zamieszkania.

Poprzez kampanię „Dobrostan Rolnika“ zwracamy uwagę rolników na wpływ dobrostanu na zdrowie i życie oraz zapoznajemy z programami profilaktycznymi Narodowego Funduszu Zdrowia. Udział w nich może przyczynić się do osiągniecia dobrostanu, wpływając na mniejszą liczbę wypadków podczas pracy i rolniczych chorób zawodowych.

Back to top