– ENERGA-OPERATOR PRZYPOMINA: BEZPIECZNE PRACE ROLNE, A SIEĆ ELEKTROENERGETYCZNA


🚜Prace rolne w pobliżu infrastruktury elektroenergetycznej powinny być wcześniej dokładnie przemyślane i zaplanowane. W trakcie ich wykonywania należy zachować szczególną ostrożność. Chwila nieuwagi może przyczynić do potencjalnie niebezpiecznej sytuacji.
✅ Uważaj na wysunięte elementy pojazdu
Sprawdź czy żadna z części pojazdu nie zahaczy o linie energetyczne.
✅ Uważaj na linie średniego i wysokiego napięcia
Do przeskoku ładunku elektrycznego może dojść bez bezpośredniego zetknięcie pojazdu z przewodami – zachowaj od nich bezpieczną odległość.
✅ Uważaj na rutynę
Przy przejeżdżaniu pod przewodami zawsze zachowaj ostrożność, nawet jeśli udało ci się bezpiecznie przejechać wcześniej – wysokość przewodów od ziemi może zmieniać się np. od warunków atmosferycznych lub obciążenia linii energetycznej.
✅ Uważaj na kable pod ziemią
Prace ziemne prowadź tak, aby nie zawadzić o biegnące pod ziemią kable lub bednarki uziemiające.
✅ Uważaj przy składowaniu materiałów
Pod liniami energetycznymi nie składuj materiałów, np. plonów w stertach – zachowaj od nich bezpieczną odległość.
W razie wypadku należy zachować spokój ‼️
Co zrobić, jeżeli znajdziemy się w potencjalnie niebezpiecznej sytuacji, np. w wyniku zahaczenia elementem pojazdu rolniczego o słup linii elektroenergetycznej lub o same przewody? Jeżeli nie jest to konieczne (np. w przypadku pożaru), nie należy wysiadać z pojazdu. W przypadku kiedy napięcie przedostaje się do gruntu, np. przez zerwane przewody, zbyt duży odstęp pomiędzy postawionymi na ziemi stopami spowoduje przepływ prądu przez nasze ciało. Zazwyczaj opony pełnią w takich wypadkach funkcję izolującą. Przypadkowe dotknięcie przez operatora metalowych elementów maszyny również może spowodować porażenie.
☎️Jeżeli mamy możliwość powinniśmy również zadzwonić pod numer Pogotowia Energetycznego 991, a w razie potrzeby powiadomić także inne służby. Dlatego też podczas pracy w polu warto mieć ze sobą naładowany telefon komórkowy.

Back to top