– Huczne Święto Plonów w Strzelcach!

21 sierpnia w Strzelcach odbyło się coroczne Święto Plonów, czyli  Dożynki – impreza wyczekiwana nie tylko przez rolników. Podczas tego wydarzenia nie zabrakło atrakcji dla dużych i małych – była część obrzędowa i artystyczna, blok koncertowy i wiele innych atrakcji.

Dożynki rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej w kościele św. Trójcy w Strzelcach. Mszę odprawił ksiądz proboszcz parafii św. Trójcy – Tadeusz Świątek. Po mszy kolorowy korowód dożynkowy przeszedł na plac przy Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Chleb dożynkowy  na ręce gospodarza Gminy Strzelce – Wójta Tomasza Grabowskiego, przekazali: starościna dożynek – Dominika Purchalak i starosta dożynek – Leszek Węglewski. Okolicznościowe przemówienie wygłosił wójt Tomasz Grabowski, a także Poseł na Sejm – Tadeusz Woźniak oraz Minister – Tomasz Rzymkowski. 

Wśród zaproszonych gości znaleźli się także m.in. Senator RP – Przemysław Błaszczyk,  Zbigniew Linkowski – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa  Łódzkiego, Starosta Kutnowski – Daniel Kowalik, Wicestarosta Powiatu Kutnowskiego – Magdalena Krupińska-Kotulska i pozostali członkowie Zarządu Powiatu Kutnowskiego, Marek Ciąpała – Przewodniczący Rady Powiatu Kutnowskiego, Justyna Jasińska – wójt gminy Kutno, Dorota Dąbrowska – wójt gminy Dąbrowice, Tomasz Szczęsny – wójt gminy Łanięta, Wojciech Błaszczak – prezes Hodowli Roślin Strzelce Spółka z.o.o. Grupa IHAR, Zbigniew Gralewski – prezes Koła Wędkarskiego „Metalurg”, radni gminy Strzelce.

 – Święto Plonów to radość i odpoczynek po ciężkiej pracy, ale również ważne święto dla nas wszystkich, bo przypomina, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika, codziennie trafia na stoły w naszych domach polski chleb. Wielu ludziom trudno jest ocenić pracę rolnika. Zapominają, że bezpieczeństwo człowieka to przede wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe. Praca rolnika jest wciąż podstawą egzystencji ludzkości. Nikt i nic tego nie przekreśli, a rolnictwo to coś więcej niż żywność. Jest ono ważne nie tylko dla gospodarki, lecz także jako skarbnica cennych wartości społecznych i kulturalnych – mówił wójt gminy Strzelce, Tomasz Grabowski.

Po części  obrzędowej  na scenie wystąpiły grupy taneczne z Gminnego Ośrodka Kultury w Strzelcach, zespoły śpiewacze „Strzelce” i „Klonowianki” oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej.

Jedną z atrakcji był także muzyczny blok koncertowy, który zakończył się dyskoteką. Blok rozpoczął się od występu Mirosława Elimera – sobowtóra Freddiego Mercury, który przypomniał utwory nieśmiertelnego zespołu Quenn. Po nich wystąpił zespół disco polo – Menelaos, a gwiazdą wieczoru był owacyjnie przyjęty Discoboys.

Na uczestników dożynek czekały także inne atrakcje: pokaz policyjny, darmowa kiełbaska i grochówka, dmuchane zabawki czy prezentacja straży pożarnej. Swoje stanowiska zaprezentowały Stowarzyszenia i Koła Gospodyń Wiejskich oraz  twórcy ludowi z Towarzystwa Przyjaciół  Ziemi Kutnowskiej. Nie zabrakło też  stoiska Urzędu Gminy w Strzelcach i Starostwa  Powiatowego w Kutnie.

 Dodajmy, że w trakcie imprezy przeprowadzono także zbiórkę krwi w ramach akcji MOTOSERCE 2021, której organizatorem był  klub motocyklowy Boruta MC Poland.

Zebrano blisko 16 litrów krwi, a na dawców czekały atrakcyjne nagrody.

Back to top