– X edycja Konkursu Mistrz Recyklingu i Przyjaciele.­čŹÇ­čî│­č¬┤­čî┐

­čŹÇCHLOROFIL- kreatywna edukacja ekologiczna 02.01.2024 r. rozpoczyna X Jubileuszow─ů edycj─Ö Og├│lnopolskiego Konkursu Ekologicznego pt.: Mistrz Recyklingu i Przyjaciele!
­čŹÇW tej jubileuszowej edycji chcieliby┼Ťmy jeszcze bardziej zach─Öci─ç Was do recyklingu. W ca┼éej Polsce zaplanowali┼Ťmy akcje zbi├│rki elektroodpad├│w, a naszym zadaniem konkursowym b─Ödzie wykonanie plakatu o tym dlaczego recykling jest wa┼╝ny!
­čŹÇDla laureat├│w X edycji naszego konkursu mamy extra nagrod─Ö: spotkanie z ekologi─ů. Brzmi tajemniczo? Warto wzi─ů─ç udzia┼é, by dowiedzie─ç si─Ö wi─Öcej!
Zadania konkursowe X edycji konkursu dotycz─ů odpad├│w opakowaniowych i elektroodpad├│w czyli tych, kt├│rych mamy najwi─Öcej i z kt├│rych najwi─Öcej mo┼╝na odzyska─ç podczas ich recyklingu.
­čŹÇ Uczni├│w w dw├│ch grupach wiekowych: w klasach 1-4 i 5-8 , co najmniej 2-osobowe; b─Öd─ů mia┼éy za zadanie opracowa─ç kampani─Ö informacyjn─ů zach─Öcaj─ůc─ů do recyklingu. Trzeba b─Ödzie zaprojektowa─ç dwa plakaty i zorganizowa─ç ich wystaw─Ö w swojej szkole, czyli powiesi─ç je w taki spos├│b, aby inni mogli je zobaczy─ç. Jury oceni, kt├│re plakaty s─ů najlepsze oraz nagrodzi zwyci─Özc├│w wycieczk─ů szkoln─ů. Jubileuszowo, b─Ödzie bonus w formie spotkania z ekologiem, bo warto spotyka─ç ludzi, kt├│rzy inspiruj─ů!
­čŹÇW ca┼éej Polsce zaplanowali┼Ťmy zbi├│rki elektroodpad├│w. Szko┼éy, kt├│re chc─ů si─Ö przy┼é─ůczy─ç do akcji zapraszamy! A warto ÔÇô tutaj te┼╝ czekaj─ů nagrody dla najlepszych, czyli tych, kt├│rzy zbior─ů najwi─Öcej elektrograt├│w!
­čŹÇDlaczego recykling jest taki wa┼╝ny?
Technologia, czyli wszystkie urz─ůdzenia elektryczne i elektroniczne to nasze narz─Ödzia. Nie da si─Ö dzi┼Ť bez nich ┼╝y─ç. Ka┼╝dy ma pralk─Ö, lod├│wk─Ö, smartfona czy laptopa. Jednak konstruowanie i produkcja urz─ůdze┼ä w nowych technologiach wymaga ogromnych ilo┼Ťci cennych surowc├│w: ┼╝elaza, miedzi, z┼éota, aluminium, kobaltu, antymonu, srebra, indu, bizmutu, germanu i dziesi─ůtek innych substancji i materia┼é├│w. Gdy produkujemy nowe urz─ůdzenia wywieramy wp┼éyw na ┼Ťrodowisko naturalne i r├│┼╝norodno┼Ť─ç biologiczn─ů. To nieuniknione! Zauwa┼╝yli┼Ťmy te┼╝, ┼╝e kurcz─ů si─Ö zasoby surowc├│w mineralnych na ┼Ťwiecie, a niekt├│re z nich sta┼éy si─Ö bardzo rzadkie i bardzo drogie. Dlatego coraz wa┼╝niejszy b─Ödzie RECYKLING: a wi─Öc zbieranie, ponowne wykorzystywanie i recykling elektroodpad├│w, ale nie tylko elektroodpad├│w.
­čŹÇDlaczego warto segregowa─ç opakowania po ┼╝ywno┼Ťci i napojach oraz oddawa─ç je do recyklingu?
Kupuj─ůc ┼╝ywno┼Ť─ç lub nap├│j, mo┼╝esz wybiera─ç naturalnie, poniewa┼╝ opakowanie ma znacz─ůcy wp┼éyw na ┼Ťrodowisko. Wybieraj─ůc opakowania nadaj─ůce si─Ö do recyklingu, jeste┼Ť eko! Opakowania zebrane oddzielnie w ┼╝├│┼étym pojemniku, pos┼éu┼╝─ů do tworzenia nowych przedmiot├│w: nowych pude┼éek, butelek, zabawek, ubra┼ä, ko┼éder itp.
­čŹÇPotrzebujemy oko┼éo 1,5 litra napoj├│w dziennie. Gdy dopadnie Ci─Ö pragnienie, mo┼╝esz kupi─ç wod─Ö gazowan─ů lub niegazowan─ů, wod─Ö sodow─ů, z ekstraktami ro┼Ťlinnymi, sok owocowy, nap├│j herbaciany, lemoniad─Ö, elektrolit, nap├│j energetyczny lub po prostu wod─Ö smakow─ů. Napoje te s─ů zwykle pakowane w plastikowe butelki PET, puszki aluminiowe, tetra pack lub szk┼éo. Ka┼╝de z tych opakowa┼ä nadaje si─Ö do recyklingu. Szkoda, ┼╝e opakowania nie s─ů one wielorazowego u┼╝ytku, bo wtedy po wypiciu napoju, wystarczy┼éoby je umy─ç iÔÇŽnape┼éni─ç ponownie. Z powod├│w sanitarnych s─ů jednorazowe i by podda─ç je recyklingowi, trzeba je zawie┼║─ç do zak┼éadu recyklingu, a tam: rozdrobni─ç, podgrza─ç i stopi─ç, by wyprodukowa─ç now─ů butelk─Ö.
­čŹÇW przesz┼éo┼Ťci w zamian za zwrot opakowania szklanego konsument otrzymywa┼é kaucj─Ö, czyli niewielk─ů sum─Ö pieni─Ödzy wliczon─ů w cen─Ö sprzeda┼╝y produktu. System, w kt├│rym mo┼╝na zwr├│ci─ç butelk─Ö do recyklingu po wypiciu napoju, nazywa si─Ö systemem kaucyjnym.
­čŹÇSystem kaucji obejmowa┼é tylko butelki szklane, bo nowe butelki mo┼╝na wyprodukowa─ç ze st┼éuczki szklanej, a ka┼╝d─ů szklan─ů butelk─Ö mo┼╝na podda─ç recyklingowi nawet 50 razy. Opakowania plastikowe nie by┼éy wtedy tak rozpowszechnione.
­čŹÇGdyby dzisiaj powsta┼é system zwrotu u┼╝ywanych butelek: i tych plastikowych, i aluminiowych i szklanych, niekoniecznie wa┼╝na by┼éaby rekompensata pieni─Ö┼╝na. Wielu konsument├│w ch─Ötnie przyj─Ö┼éoby bon na fajne zakupy lub bilet wst─Öpu na wystaw─Ö, a cz─Ö┼Ť─ç w og├│le nie chcia┼éaby w zamian nic, bo dla nich fakt, ┼╝e s─ů proekologiczni, by┼éby najwa┼╝niejszy.
­čŹÇWed┼éug raportu Fundacji Ellen MacArthur recykling jest dzi┼Ť op┼éacalny: co najmniej 20% wszystkich opakowa┼ä z tworzyw sztucznych mo┼╝na ju┼╝ przetworzy─ç z zyskiem.
­čŹÇ W Polsce mo┼╝na ju┼╝ zobaczy─ç automaty zwrotne dla r├│┼╝nych rodzaj├│w odpad├│w: np. dla ma┼éych elektroodpad├│w, a przy niekt├│rych supermarketach i na niekt├│rych ulicach miast s─ů ju┼╝ automaty na zu┼╝yte opakowania po napojach.
­čŹÇKarta zg┼éoszenia do konkursu:

word karta-zgłoszenia-23_24Pobierz

pdf karta-zgłoszenia-23_24Pobierz

­čŹÇ Karta zg┼éoszenia do zbi├│rki elektroodpad├│w:

pdf zgłoszenie-zbiórki-elektroodpadów-X-edycjaPobierz

Back to top