– 15- lecie Zespołu Śpiewaczego „Klonowianki”

W dniu 9 lipca 2022 roku, w gościnnej sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Muchnicach Nowych, odbyła się uroczystość z okazji 15- lecia zespołu śpiewaczego „Klonowianki”, którą otworzyła Pani Alicja Solarska – kierownik grupy.
Pani kierownik przywitała licznie przybyłych gości, wśród których byli m.in.: Przewodniczący Rady Powiatu Kutnowskiego – Marek Ciąpała, Wójt Gminy Strzelce – Tomasz Grabowski, Przewodnicząca Rady Gminy Strzelce – Teresa Sobczyk, Honorowy Prezes Zarządu ZOSP RP w Strzelcach – Marian Adamusiak, zespół śpiewaczy „Strzelce” z kierownik Ewą Karbowską, przedstawiciele Zarządu OSP w Muchnicach Nowych, przedstawiciele Powiatowego Życia Kutna, byłe członkinie zespołu „Klonowianki”, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Strzelcach – Marek Syska oraz p.o. Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej – Magdalena Mogielska.
Następnie Pani Alicja Solarska przekazała głos Panu Jerzemu Papiewskiemu z Powiatowego Życia Kutna, który poprowadził dalszą część Jubileuszu.
Uroczystość rozpoczęła się minutą ciszy za zmarłego Bolesława Koperskiego, jednego z pierwszych założycieli zespołu „Klonowianki”.
Zespół śpiewaczy „Klonowianki” rozpoczął swą działalność w 2007 roku,

a jego założycielem był Bolesław Koperski i Ryszard Maćczak.
Pierwszym kierownikiem zespołu była Pani Krystyna Kowalska, następnie jej obowiązki przejął Tadeusz Sobczyk, a obecnie grupę prowadzi Alicja Solarska.
Ta sympatyczna grupa, działająca od 2009 roku pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Strzelcach, którego dyrektorem jest Marek Syska, ma na swoim koncie wiele występów i sukcesów.
15- letni okres istnienia zespołu zaznaczył się jego udziałem we wszystkich wydarzeniach kulturalnych gminy, prezentuje się także podczas uroczystości organizowanych przez kutnowskie organizacje samorządowe, oraz w szkołach i przedszkolach powiatu kutnowskiego.
W ostatnich latach zespół prezentował się na festiwalach, przeglądach i imprezach w całej Polsce oraz powiecie kutnowskim, min.:
– Festiwal Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania – Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych w Bukowinie Tatrzańskiej,

• Międzynarodowy Jarmark Folkloru w Węgorzewie,
  • Przegląd Piosenki Biesiadnej w Kozienicach,
  • „Seniorska Jesienna Ballada” we Włodawie,
  • Przegląd Pieśni Ludowej „Kto śpiewa, troski rozwiewa” w Klonowcu Starym, gmina Strzelce,
  • Przegląd Zespołów Ludowych i Kapel w Niesułkowie,
    -Biesiada z Kulturą Artystycznego Ruchu Seniora w Żychlinie,
  • Powiatowy Przegląd Piosenki Biesiadnej w Bedlnie,
  • Impreza Folklorystyczna „Raz na ludowo” w Rowach, gmina Ustka,
    -Przegląd Chórów Seniora, Kapel Ludowych i Podwórkowych „Muzykowanie u Schyłku Lata” w Krośniewicach,
  • Biesiada Rodzinna „Na Ludową Nutę” w Śleszynie,
  • Jarmark Folkloru Polski Centralnej w Krzyżanowie,
    -Spotkania Amatorskich Artystycznych Zespołów Seniorów na Bałutach,
  • Przegląd z okazji 100- lecia Odzyskania Niepodległości w Łaniętach,
  • występ na Dożynkach Gminnych w Gołębiewku,
  • Festyn „Na ludowo w mieście róż” w Kutnie,
  • I Dzień Rolnika Powiatu Kutnowskiego, organizowany m.in. przez P.H.Agroma S.A. w Poznaniu, Agencję Rozwoju Powiatu Kutnowskiego i Powiat Kutnowski,
    -uroczystości organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Miejskie w Kutnie,
    -występ podczas Dnia Wędkarza – organizator PZW Metalurg Kutno,
    -występ na Dożynkach Powiatowo–Gminnych i Pikniku Rodzinnym w Dąbrowicach,
  • występy podczas uroczystości strażackich na terenie gminy.
    Grupa niewątpliwie niesie duży wkład w krzewienie tradycji polskiej kultury ludowej na swoim terenie.
    Zespół tworzą ludzie z pasją, dla których słowo „kultura” nie jest pustym frazesem.
    Skład grupy, obchodzącej Jubileusz 15- lecia swego istnienia obecnie tworzą:
  • Marszałek Czesława
  • Janecka Czesława
  • Maćczak Maria
  • Sobczyk Jadwiga
  • Solarska Alicja
  • Świerczyńska Jadwiga
  • Maćczak Ryszard
  • Sobczyk Tadeusz
  • Solarski Andrzej
    Niedawno powiększył się skład grupy, na początku czerwca do zespołu wstąpiła Pani Janina Maciejewska, którą gorąco witamy w naszych szeregach.
    Podczas swoich licznych występów grupa prezentuje się w pięknych strojach kujawskich, wykonując przede wszystkim pieśni ludowe związane z tym regionem.
    Zespół śpiewaczy „Klonowianki” jest kulturalnym wizerunkiem swojej gminy i powiatu kutnowskiego, instruktorem muzycznym jest Władysław Jasiński, a kierownikiem Pani Alicja Solarska.
    Następnie przyszedł czas na życzenia i gratulacje.
    Wójt Gminy Strzelce Tomasz Grabowski, złożył podziękowanie i wyrazy uznania dla Zespołu za wieloletnią działalność artystyczną oraz szerzenie ducha folkloru.
    Odczytano także okolicznościowy list gratulacyjny skierowany do Zespołu od Działu Regionalnego Łódzkiego Domu Kultury.
    W tym dniu Jubilaci odbierali gratulacje, same ciepłe słowa i okolicznościowe prezenty od wszystkich przybyłych gości.
    Część oficjalną tego pięknego Jubileuszu zakończyły krótkie występy zespołów „Klonowianki” i „Strzelce”.