– „BEZPIECZNE WAKACJE” TRWAJĄ, A WIĘC ZAPNIJ PASY BEZPIECZEŃSTWA W PODRÓŻY!

Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa mają wszystkie osoby siedzące w pojeździe w miejscach wyposażonych w pasy i powinny je zapiąć zanim pojazd ruszy. Przestrzeganie tych zasad podczas wakacyjnych podróży jest stałym elementem kontroli policjantów drogówki. Zapięte pasy bezpieczeństwa co najmniej dwukrotnie zwiększają szanse przeżycia wypadku w samochodzie.

Policjanci z kutnowskiej drogówki podczas trwających działań „Bezpieczne wakacje” regularnie prowadzą kontrole uwzględniające między innymi przestrzeganie obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem.

Policjanci radzą i przypominają:

Pasy bezpieczeństwa mają za zadanie ochronę przed skutkami zderzeń czołowych. Obowiązek korzystania z nich wynika z art. 39 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Obowiązek ten dotyczy wszystkich, zarówno kierowców jaki i pasażerów.

Ustawodawca zwalnia jednak pewną grupę osób z tego obowiązku.

  •  osoby mającej orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów;
  • kobiety o widocznej ciąży;
  • kierującego taksówką osobową podczas przewożenia pasażera;
  • instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania;
  •  policjanta, funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, inspektora kontroli skarbowej, funkcjonariusza celnego i Służby Więziennej, żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej;
  • funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu podczas wykonywania czynności służbowych;
  • zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej;
  • konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych;
  • osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim.

Prawidłowo zapięte pasy powinny płasko przylegać do ciała. Pas biodrowy opinać biodra jak najniżej w stosunku do brzucha. Pas piersiowy powinien przebiegać nad środkiem barku, bez tendencji do zsuwania się z ramienia. W tym celu dopasuj górny punkt mocowania pasów bezpieczeństwa (na bocznym słupku).

Jeżeli jesteś grubo ubrany, rozepnij płaszcz, kurtkę lub marynarkę i poprowadź taśmy pasa jak najbliżej ciała. Po zapięciu klamry naciągnij pas piersiowy, żeby skasować luzy. Pas działa tym skuteczniej, im ściślej opasuje chronioną osobę.

W interesie tych, którzy siedzą z przodu jest, aby zapięli pasy także siedzący z tyłu. Prawa fizyki są bezwzględne dla uczestników wypadków. W razie czołowego zderzenia nie zapięty pasażer siedzący z tyłu, przełamie oparcie przedniego fotela i zmiażdży osobę na nim siedzącą.

Pamiętaj! Pasów nie zapinasz dla Policji, zapinasz je dla siebie – by lepiej czuć samochód i nad nim panować oraz by chronić życie w razie wypadku.

Nie zapinając pasów możesz zapłacić…..zdrowiem, a nawet życiem.

Back to top