– Rusza nabór wniosków o “bon energetyczny” w gminie Strzelce!

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej informuje, że 13 czerwca weszła w życie ustawa o bonie energetycznym (Dz.U. z 2024 r. poz. 859), która przewiduje wprowadzenie w 2024 r. bonu energetycznego czyli wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego.

✅Jest to jednorazowe świadczenie pieniężne przeznaczone dla gospodarstw domowych, których przeciętne dochody w 2023 roku nie przekroczyły:
➡️2500,00 zł – na osobę w gospodarstwie jednoosobowym czy
➡️1700,00 zł – na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.
Wysokość bonu zależy od liczby osób w gospodarstwie domowym.

✅Bon energetyczny przyznaje się w wysokości:
300 zł – gospodarstwu domowemu jednoosobowemu;
400 zł – gospodarstwu domowemu wieloosobowemu składającemu się z 2 do 3 osób;
500 zł – gospodarstwu domowemu wieloosobowemu składającemu się z 4 do 5 osób;
600 zł – gospodarstwu domowemu wieloosobowemu składającemu się z co najmniej 6 osób.
✅Bon energetyczny dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną (np. pompa ciepła, piec akumulacyjny) przyznaje się w wysokości:
600 zł – gospodarstwu domowemu jednoosobowego;
800 zł – gospodarstwu domowemu wieloosobowemu składającemu się z 2 do 3 osób;
1000 zł – gospodarstwu domowemu wieloosobowemu składającemu się z 4 do 5 osób;
1200 zł – gospodarstwu domowemu wieloosobowemu składającemu się z co najmniej 6 osób.
✅Przy wypłacie bonu obowiązuje zasada „złotówka za złotówkę”. Oznacza to, że bon będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, ale jego wartość będzie pomniejszona o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych bonów energetycznych wynosi 20 zł, poniżej 20 zł kwota bonu energetycznego nie będzie wypłacana.

Terminy i sposób załatwiania:
Miejsce składania wniosków: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Strzelcach ul. Leśna 1 lub za pośrednictwem elektronicznych kanałów- EPUAP
Termin składania wniosków:
od 1.08.2024 – 30.09.2024
➡️ Na rozpatrzenie wniosku organ będzie miał 60 dni od dnia jego prawidłowego złożenia;
➡️ Wypłata bonu nastąpi niezwłocznie po jego przyznaniu.

📞Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 24 356 66 13.