– UWAGA! OSZUŚCI NIE ODPUSZCZAJĄ!

Policjanci przypominają, że wystarczy jeden telefon, by potwierdzić wiarygodność rozmówcy i nie stać się ofiarą przestępstwa. Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie dzwonią z żądaniem przekazania im pieniędzy, nie proszą o podanie numerów kart czy numerów PIN. Nigdy również nie informują przez telefon o szczegółach swoich działań.
Pamiętaj o tych zasadach! Jakie są cechy charakterystyczne tego typu oszustw i co zrobić, żeby nie dać się zmanipulować ?
Policja nigdy nie informuje o prowadzonych sprawach telefonicznie – odłóż słuchawkę, nic Ci za to nie grozi.
Policja nigdy nie żąda przekazania pieniędzy, cennych rzeczy i prywatnych haseł czy loginów – jeśli ktoś do Ciebie zadzwoni w tej sprawie – odłóż słuchawkę.
Po zakończeniu rozmowy telefonicznej z rzekomym policjantem, zadzwoń pod numer 112 oraz skontaktuj się z rodziną, informując ich o całej sytuacji.

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z informacją, że jest policjantem a Pan/Pani bierze udział w „tajnej akcji”. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.
kom. Edyta Machnik

Back to top