– Zapobieganie powstawaniu odpadów – informacje

Każdy z nas, może w swoim domu podjąć działania sprzyjające ograniczaniu powstawania odpadów. Głównym celem w zakresie gospodarki odpadami jest zapobieganie powstawaniu odpadów i zmniejszanie ilości wytwarzanych odpadów, a następnie odzyskiwanie surowców i ponowne wykorzystanie odpadów oraz bezpieczne dla środowiska końcowe unieszkodliwianie odpadów nie wykorzystanych.

KOSZTY ZAGOSPODAROWANIA ODPADÓW KOMUNALNYCH ZALEŻĄ M.IN. OD RODZAJU I ILOŚCI WYTWARZANYCH PRZEZ NAS ODPADÓW

NIE WYTWARZAJMY TYLE ŚMIECI !

MNIEJ ODPADÓW = MNIEJSZE KOSZTY OPŁATY ZA ODPADY

SEGREGACJA ODPADÓW = MNIEJSZE KOSZTY ZAGOSPODAROWANIA ODPADÓW = MNIEJSZA OPŁATA ZA ODPADY

Dobre nawyki: Ograniczenie powstawania odpadów i Segregacja!

Kilka prostych zasad jak zmniejszyć ilość śmieci:

  • Idąc na zakupy zabieraj ze sobą torby wielokrotnego użytku, najlepiej wykonane z materiałów ekologicznych.
  • Jeżeli już weźmiesz ze sklepu torbę foliową, zanim ją wyrzucisz wykorzystaj ją w gospodarstwie domowym np. do pakowania i przechowywania, albo jako torbę na śmieci.
  • Kupuj tyle, ile naprawdę potrzebujesz.
  • Wybieraj produkty trwałe.
  • Wybieraj produkty w dużych opakowaniach.
  • Zamiast zwykłych, jednorazowych baterii stosuj akumulatorki, które można wielokrotnie ładować.
  • Oddaj nie wyrzucaj! Rzeczy używane, których już nie potrzebujesz np. meble, sprawny sprzęt AGD, ubrania, książki, zabawki dla dzieci i sprzęty sportowe oddaj potrzebującym lub instytucjom, które przekażą je potrzebującym.
  • Wybierz szklaną butelkę zwrotną zamiast butelki plastikowej (szklana butelka może być wykorzystana powtórnie natomiast butelka plastikowa jest jednorazowa).
  • Unikaj produktów zapakowanych w wiele warstw opakowań.
  • Unikaj jednorazowych produktów np. plastikowych sztućców na grilla czy papierowych talerzyków.
Jeśli masz przydomowy ogródek, kompostuj odpady. Kompostowanie to jedna z najlepiej sprawdzonych metod powtórnego wykorzystania odpadów. Posłużą do nawożenia Twojego ogrodu. Obecna technologia pozwala przechowywać kompost w sposób bezpieczny i nieuciążliwy.
Back to top