– Gminny Ośrodek Kultury w Strzelcach-wydarzenia

Bieg 🏃‍♀️🏃przełajowy „Ku Niepodległej”🇵🇱
🟦18 listopada 2021 roku na terenie Szkoły Podstawowej w Strzelcach odbył się bieg przełajowy🏃‍♀️🏃 „Ku Niepodległej”🇵🇱, którego głównym organizatorem była Szkoła Podstawowa im. Szarych Szeregów w Strzelcach wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Gminną Biblioteką Publiczną w Strzelcach.
🟩Wielkie emocje i sportowa rywalizacja towarzyszyła dziewięćdziesięciu zawodnikom, a koordynatorami biegu🏃‍♀️🏃 byli nauczyciele wychowania fizycznego: Paweł Kacprzak,
Janusz Karbowski i Damian Lech.
🟨Wyniki rywalizacji przedstawiały się następująco:
I. Sztafeta mieszana VIII/VII (chłopcy i dziewczęta🏃‍♀️🏃):

 1. VIII b
 2. VIII a
 3. VII b
 4. VII c
 5. VII a
  🟧Zwycięska sztafeta z klasy VIII b pobiegła w składzie: Agata Purchalak, 🥇Karolina Szulc,🥇 Dominika Stępniak,🥇 Sandra Wróbel,🥇 Kacper Grabowski,🥇 Michał Sobczyk, 🥇Szymon Szwarc🥇 i Maksymilian Michalak🥇.
  II. Sztafeta mieszana VI/V (chłopcy i dziewczęta🏃‍♀️🏃):
 6. V a
 7. VI a
 8. V b
  🟨Zdobywcy I miejsca, klasa V a pobiegła w składzie:
  Adam Wieczorek🥇, Lena Cicherska🥇, Filip Dobrowolski,🥇
  Mikołaj Fijałkowski🥇, Mateusz Wiśniewski🥇, Zuzanna Rybicka🥇,
  Maja Wasielewska🥇 i Alicja Moziakowska🥇.
  III. Biegi indywidualne – klasy IV
  Dziewczęta:🏃‍🏆🏅
 9. Sandra Twardowska🥇
 10. Zuzanna Wnuk🥇
 11. Justyna Gryglak🥇
  Chłopcy:🏃‍♀️🥇🏆
 12. Kamil Gołębiewski🥇
 13. Igor Napolski🥇
 14. Szymon Wróblewski🥇
  🟩Najlepszym sportowcom pamiątkowe medale 🥇i puchary🏆 wręczył w towarzystwie koordynatorów biegów Pan Tomasz Grabowski – Wójt Gminy Strzelce, wspólnie z Panią Jolantą Piotrowicz-Albiniak i Przewodniczącym Komisji Oświaty, Kultury, Spraw Socjalnych oraz Sportu – Witoldem Morawskim, a ich głównym fundatorem był Departament Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego i Wójt Gminy Strzelce.
  🟦Gratulujemy osiągnięć wszystkim młodym biegaczom,🏃‍♀️🏃 życząc im kolejnych sukcesów w następnym roku.

Zawody Strzeleckie w Strzelcach‼️
🔴Zawody o Puchar Wójta Gminy Strzelce, Pana Tomasza Grabowskiego pod nazwą: „Za Państwo Podziemne”, rozegrane zostały 30.10.2021 r., w godz. 10.00-14.30, w hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Strzelcach. Była to czwarta edycja rywalizacji seniorów i juniorów, w ramach Powiatowej Ligi Strzeleckiej, finansowanej częściowo w ramach projektu finansowanego przez Powiat Kutnowski. Każde zawody mają swoje odwołanie do historycznych wydarzeń. Te obecne zorganizowane zostały wspólnie ze Szkołą Podstawową w Strzelcach i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Strzelcach, fundatorem nagród w postaci pucharów i medali był Pan Wójt, który zapewnił także nagłośnienie, ciepłe napoje i słodki poczęstunek.
W strzelaniu z karabinków pneumatycznych rywalizowało łącznie 37 zawodników, podzielonych na trzyosobowe drużyny, w kategorii junior i senior.
🟡Wyniki zawodów były następujące;
Kategoria senior drużynowo;

 1. WWSM Kutno (żołnierze – P. Krzemiński, A. Iwaniak, W. Wojtczak)
 2. Zespół Szkół Żychlin (nauczyciele – S. Chrulska, Z. Chrulski, C. Kwiatkowski)
 3. Polski Klub Kawaleryjski (kawalerzyści – M. Drabik, K. Wiśniewski, H. Barański)
  Kategoria senior indywidualnie;
 4. Piotr Krzemiński (WWSM)
 5. Arkadiusz Iwaniak (WWSM)
 6. Wojciech Wojtczak (WWSM)
  Kategoria junior drużynowo;
 7. L.O. im A. Mickiewicza Żychlin (Jakub Włodarczyk, Remigiusz Kaźmierczak, Kacper Długołęcki)
 8. Polski Klub Kawaleryjski (Milena Drabik, Kinga Golisz, Zuzanna Rolińska)
 9. ZS Azory Kutno (Magdalena Kikosicka, Daniel Grzegorzewicz, Bartłomiej Nadolski)
  Kategoria junior indywidualnie;
 10. Cezary Rojkowski (niezrzeszony)
 11. Szymon Rojkowski (niezrzeszony)
 12. Kinga Golisz (PKK)
  W tym samym czasie w innej części hali sportowej odbywały się wewnętrzne zawody sekcji łucznictwa sportowego prowadzonych przez Młodzieżowy Dom Kultury w Kutnie i Społeczne Towarzystwo Sportowe Lechita z Bedlna. Młodzież i dzieci z sekcji; Kutno, Bedlno, Żeronice rywalizowały w kategoriach; junior młodszy, młodzik i dzieci.
  Wyniki zawodów pod nazwą; „Barwy jesieni” były następujące;
  Kategoria junior młodszy;
 13. Milena Drabik (Lechita Bedlno)
 14. Kinga Golisz (Lechita Bedlno)
 15. Miłosz Tokarski (MDK Kutno – s.Kutno)
  Kategoria młodzik;
 16. Julia Iwaniak (MDK Kutno)
 17. Milena Łąpieś (Lechita Bedlno – s.Bedlno)
 18. Agnieszka Matysek (MDK Kutno– s.Żeronice)
 19. Szymon Szadkowski (Lechita Bedlno – s.Bedlno)
  Kategoria Dzieci;
 20. Klaudia Walczak (Lechita Bedlno)
 21. Gabriela Walczak (Lechita Bedlno)
 22. Stanisław Barański (MDK Kutno – s.Kutno)
  Zawodnicy otrzymali medale i dyplomy ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Kutnie oraz Społeczne Towarzystwo Sportowe Lechita Bedlno.
  Zawody przebiegły bardzo sprawnie i wyjątkowo miłej atmosferze, każda osoba nawet nie biorąca udziału w rywalizować mogła rekreacyjnie sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie.
  Pan Wójt Tomasz Grabowski gratulując wszystkim zaangażowania i nagród zaprosił Powiatową Ligę Strzelecką do zorganizowania kolejnych zawodów w przyszłym roku.

ZAWODY STRZELECKIE

🟢 Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w 🏹zawodach strzeleckich🏹 w Strzelcach za Państwo Podziemne.
Rywalizować będziemy o PUCHAR 🏆WÓJTA GMINY STRZELCE.
🟢Zawody odbędą się 30 października 2021 r. o godz. 11:00 na
HALI SPORTOWEJ PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ W STRZELCACH.
🟢Wszelkie pytania prosimy kierować na adres :
👉marek.drabik@poczta.fm,
👉marek.syska@gminastrzelce.eu
oraz na numery telefonów:
📞721-137-394
☎️(24) 356-66-11

Udane występy w Kozienicach.

Od kilkunastu lat w Kozienicach organizowany jest Ogólnopolski Przegląd Piosenki Biesiadnej, na który przyjeżdżają seniorzy z całej Polski. 30 września 2021 roku muzyka biesiadna królowała w Kozienicach, a w imprezie udział wzięło ponad 300 osób z 23 zespołów i chórów.

Wszystkich obecnych na przeglądzie  w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka powitała Barbara Gontarek ze Stowarzyszenia Kobiet Ziemi Kozienickiej oraz Mirosława Wójcicka z sekcji Artystycznej Klubu Seniora „Relaks”.

Biesiada odbyła się w ramach realizacji zadania publicznego Gminy Kozienice „organizacja plenerów, biesiad, festiwali i przeglądów muzycznych, teatralnych, filmowych lub innych mających szczególne znaczenie dla kultury Ziemi Kozienickiej.

W tym perfekcyjnie przygotowanym wydarzeniu wspaniale zaprezentowały się zespoły śpiewacze „Strzelce” i „Klonowianki”, już po raz kolejny w tym roku promując kulturalny wizerunek gminy Strzelce i powiatu kutnowskiego.

W 2021 roku zespoły: „Strzelce” pod kierownictwem Ewy Karbowskiej i zespół „Klonowianki” pod kierownictwem Alicji Solarskiej, działające pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Strzelcach, prezentowały swoją gminę m.in. podczas Dożynek Gminnych w Strzelcach, Dożynek Powiatowo – Gminnych w Dąbrowicach, na Przeglądzie Zespołów Ludowych i Kapel podczas Dnia Folkloru w Niesułkowie, Pikniku Rodzinnego w Dąbrowicach,  IV Biesiadzie z Kulturą w Żychlinie, XV Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Biesiadnej w Kozienicach oraz na Festiwalu Folkloru Polskiego – Ogólnopolskim Konkursie Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych „Sabałowe Bajania, gdzie grupa „Strzelce” zdobyła w swojej kategorii prestiżowe wyróżnienie.

Bartek Zimny !!!

W poniedziałek w Gminnym Ośrodku Kultury w Strzelcach odbyło się spotkanie z Bartkiem Zimnym – tancerzem, instruktorem, autorem książki „3 fundamenty”.

Podczas spotkania w Strzelcach – Bartek Zimny promował swoją książkę „3 Fundamenty”, a także aktywny tryb życia i tłumaczył, jak ważna jest w naszym życiu pasja i zarażanie innych pozytywną energią.

Bartek Zimny to trener personalny, instruktor breakdance, zwycięzca Ogólnopolskich Zawodów Breakdance BREAK GENERATION 2019, pasjonat tańca breakdance, zdrowego stylu życia i budowania motywacji poprzez zmianę sposobu myślenia. Na swoim kanale – Bartek z Pasją – publikuje wywiady z ludźmi inspirującymi i dzielącymi się swoją pasją z innymi.

Organizatorem spotkania była Gminna Biblioteka Publiczna w Strzelcach oraz Gminny Ośrodek Kultury w Strzelcach.

ŻYCHLIN 2021

19 września 2021 roku, zespoły śpiewacze „Strzelce” (kier. Ewa Karbowska) i „Klonowianki” (kier. Alicja Solarska) wystąpiły na scenie plenerowej przy Żychlińskim Domu Kultury podczas wspaniałej imprezy „Biesiadne Babie Lato z Kulturą”, po raz kolejny udanie promując kulturalny wizerunek swojej gminy.W programie uroczystości znalazły się m.in. występy kapel i zespołów ludowych, blok rodzinny oraz koncert gwiazd programu The Voice Senior, a jej głównym organizatorem był Żychliński Dom Kultury.

Zapraszamy na spotkanie z Bartkiem Zimnym!

— Spotkanie z Bartkiem Zimnym – tancerzem, instruktorem, autorem książki „3 fundamenty”, odbędzie się w najbliższy poniedziałek w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Strzelcach. Początek o godzinie 17.00. Wstęp wolny.

Organizatorem spotkania jest Gminna Biblioteka Publiczna w Strzelcach oraz Gminny Ośrodek Kultury w Strzelcach.

Bartek Zimny to trener personalny, instruktor breakdance, zwycięzca Ogólnopolskich Zawodów Breakdance BREAK GENERATION 2019, pasjonat tańca breakdance, zdrowego stylu życia i budowania motywacji poprzez zmianę sposobu myślenia. Na swoim kanale – Bartek z Pasją – publikuje wywiady z ludźmi inspirującymi i dzielącymi się swoją pasją z innymi.

Podczas spotkania w Strzelcach – Bartek Zimny promował będzie swoją książkę „3 Fundamenty”, a także aktywny tryb życia i tłumaczył, jak ważna jest w naszym życiu pasja i zarażanie innych pozytywną energią.– Człowiek to budowla, która aby przetrwać, potrzebuje stabilnego i trwałego podparcia. Takim podparciem są trzy fundamenty – aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie i sposób myślenia. Jak zbudować każdy z tych elementów? Odpowiedź znajdziesz w mojej książce. Zawiera ona proste porady i gotowe plany działania. Poprzez małe, często niezauważalne zmiany, możesz poprawić swoje zdrowie oraz jakość swojego życia. W „3 fundamentach” znajdziesz zestawy ćwiczeń, wzbogacone opisami, praktycznymi wskazówkami i fotografiami. Dowiesz się, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia i unikać błędów. Bonusem są filmy z ćwiczeniami, które obejrzysz na YouTube i wykonasz je jednocześnie ze mną – zaprasza Bartłomiej Zimny.

Początek spotkania w poniedziałek, 27 września o godzinie 17.00. Wstęp jest wolny. Obowiązuje reżim sanitarny.

DĄBROWICE 2021 🙂

Zespoły śpiewacze z gminy Strzelce zaprezentowały się w dniu 29.08.2021r. na Dożynkach Powiatowo-Gminnych, które odbyły się w Dąbrowicach w Powiecie Kutnowskim. Były to zespoły: Strzelce oraz Klonowianki działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Strzelcach.

Artyści z gminy Strzelce wystąpili w jednym bloku z m.in. Leszczyniankami, Krzyżanówkiem czy Zespołem Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej.

Huczne Święto Plonów w Strzelcach!

21 sierpnia w Strzelcach odbyło się coroczne Święto Plonów, czyli  Dożynki – impreza wyczekiwana nie tylko przez rolników. Podczas tego wydarzenia nie zabrakło atrakcji dla dużych i małych – była część obrzędowa i artystyczna, blok koncertowy i wiele innych atrakcji.

Dożynki rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej w kościele św. Trójcy w Strzelcach. Mszę odprawił ksiądz proboszcz parafii św. Trójcy – Tadeusz Świątek. Po mszy kolorowy korowód dożynkowy przeszedł na plac przy Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Chleb dożynkowy  na ręce gospodarza Gminy Strzelce – Wójta Tomasza Grabowskiego, przekazali: starościna dożynek – Dominika Purchalak i starosta dożynek – Leszek Węglewski. Okolicznościowe przemówienie wygłosił wójt Tomasz Grabowski, a także Poseł na Sejm – Tadeusz Woźniak oraz Minister – Tomasz Rzymkowski. 

Wśród zaproszonych gości znaleźli się także m.in. Senator RP – Przemysław Błaszczyk,  Zbigniew Linkowski – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa  Łódzkiego, Starosta Kutnowski – Daniel Kowalik, Wicestarosta Powiatu Kutnowskiego – Magdalena Krupińska-Kotulska i pozostali członkowie Zarządu Powiatu Kutnowskiego, Marek Ciąpała – Przewodniczący Rady Powiatu Kutnowskiego, Justyna Jasińska – wójt gminy Kutno, Dorota Dąbrowska – wójt gminy Dąbrowice, Tomasz Szczęsny – wójt gminy Łanięta, Wojciech Błaszczak – prezes Hodowli Roślin Strzelce Spółka z.o.o. Grupa IHAR, Zbigniew Gralewski – prezes Koła Wędkarskiego „Metalurg”, radni gminy Strzelce.

 – Święto Plonów to radość i odpoczynek po ciężkiej pracy, ale również ważne święto dla nas wszystkich, bo przypomina, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika, codziennie trafia na stoły w naszych domach polski chleb. Wielu ludziom trudno jest ocenić pracę rolnika. Zapominają, że bezpieczeństwo człowieka to przede wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe. Praca rolnika jest wciąż podstawą egzystencji ludzkości. Nikt i nic tego nie przekreśli, a rolnictwo to coś więcej niż żywność. Jest ono ważne nie tylko dla gospodarki, lecz także jako skarbnica cennych wartości społecznych i kulturalnych – mówił wójt gminy Strzelce, Tomasz Grabowski.

Po części  obrzędowej  na scenie wystąpiły grupy taneczne z Gminnego Ośrodka Kultury w Strzelcach, zespoły śpiewacze „Strzelce” i „Klonowianki” oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej.

Jedną z atrakcji był także muzyczny blok koncertowy, który zakończył się dyskoteką. Blok rozpoczął się od występu Mirosława Elimera – sobowtóra Freddiego Mercury, który przypomniał utwory nieśmiertelnego zespołu Quenn. Po nich wystąpił zespół disco polo – Menelaos, a gwiazdą wieczoru był owacyjnie przyjęty Discoboys.

Na uczestników dożynek czekały także inne atrakcje: pokaz policyjny, darmowa kiełbaska i grochówka, dmuchane zabawki czy prezentacja straży pożarnej. Swoje stanowiska zaprezentowały Stowarzyszenia i Koła Gospodyń Wiejskich oraz  twórcy ludowi z Towarzystwa Przyjaciół  Ziemi Kutnowskiej. Nie zabrakło też  stoiska Urzędu Gminy w Strzelcach i Starostwa  Powiatowego w Kutnie.

 Dodajmy, że w trakcie imprezy przeprowadzono także zbiórkę krwi w ramach akcji MOTOSERCE 2021, której organizatorem był  klub motocyklowy Boruta MC Poland.

Zebrano blisko 16 litrów krwi, a na dawców czekały atrakcyjne nagrody.

Wyjątkowy koncert arii operowych i operetkowych w Strzelcach.

W niedzielne popołudnie na terenie zespołu pałacowego w Strzelcach odbył się niezwykły koncert arii operowych i operetkowych „Muzyka w barwach lata”, który zakończył tegoroczną edycję XIII Mistrzowskich Warsztatów Wokalnych Kutno – Siemienice – Strzelce. Był to kolejny cykl koncertów prowadzonych prze wybitną artystkę – profesor Annę Jeremus-Lewandowską.

Mamy to wielkie szczęście, że możemy u nas w Strzelcach gościć niezwykłych artystów. Dziękujemy za teraz i już nie możemy doczekać się koncertu za rok – nie krył zadowolenia Tomasz Grabowski, Wójt Gminy Strzelce.

Blisko siedemdziesiąt osób, które w niedzielne południe postanowiło spędzić czas na słuchaniu muzyki, usłyszało arie operowe i operetkowe z najbardziej z znanych oper i operetek. Słuchaniu muzyki sprzyjało niezwykłe otoczenie – z jednej strony zabytkowy Pałac von Treskov, z drugiej kościół pw. Świętej Trójcy.

W koncercie wystąpili: Prof. Anna Jeremus-Lewandowska (Polskie Stowarzyszenie Pedagogów Śpiewu we Wrocławiu), Aleksandra Deryng-Jaroń, Dorota Grzegorzewska, Natalia Nowaczyk, Marta Matuszewska-Mazanek, Magdalena Osterczy, Joanna Pętlak, Kinga Rybarczyk, Wanda Tomczak, Magdalena Warzecha-Hiller oraz dr hab. Jarosław Domagała, Maciej Domagała, mgr Maria Rudawska-Pętlak.

Koncert był naprawdę niezwykły, a kontakt Pani Anny Jeremus-Lewandowskiej z publicznością jest niesamowity – podkreślali słuchacze.

Anna Jeremus-Lewandowska dziękowała natomiast Tomaszowi Grabowskiemu – wójtowi Gminy Strzelce oraz Wojciechowi Błaszczakowi – prezesowi Hodowli Roślin Strzelce Sp.z.o.o. Grupa IHAR, na której to terenie odbył się koncert. – Bardzo dziękuję tym osobom, że w gminie Strzelce jest taka przychylność, by odbywały się tutaj nasze koncerty – mówiła artystka. – Też dziękujemy i zapraszamy za rok – dodawał prezes Wojciech Błaszczak. W trakcie koncert wójt Tomasz Grabowski przekazał muzykom pamiątkowe dyplomy.

Organizatorami niedzielnego koncertu, jak i całego festiwalu byli: Instytut Wokalistyki Akademii Muzycznej w Poznaniu, Urząd Gminy Strzelce, Hodowla roślin Strzelce Sp.Z.O.O. Grupa IHAR, Urząd Miasta Kutno, Polfarmex S.A., Kutnowski Dom Kultury, Fundacja Promocji Muzyki „Artifex”.

Piknik militarny Zostań Żołnierzem RP w Strzelcach.

W sobotę 14 sierpnia w Strzelcach odbył się Piknik Militarny pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej „Zostań żołnierzem RP.”

Na mieszkańców czekało wiele atrakcji, zorganizowanych m.in.przez Wydział Mobilizacji Uzupełnień Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Łodzi.  Areną wojskowego pikniku jest plac przy Gminnym Ośrodku Kultury przy ul. Głównej. Wśród atrakcji są między innymi pokazy sprzętu wojskowego znajdującego się na wyposażeniu 1. batalionu kawalerii powietrznej w Leźnicy Wielkiej oraz 1. dywizjonu lotniczego w Leźnicy Wielkiej, a także 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Z kolei dla dzieci przygotowano między innymi malowanki, a także możliwość wykonania kamuflażu maskującego.

W trakcie pikniku żołnierze także zachęcali do przyłączenia się do wojska.

Impreza nie mogłaby się także odbyć bez pysznej wojskowej grochówki, po którą ustawiały się długie kolejki.

O godzinie 18:00 odbył się występ Orkiestry Wojskowej, a także ogłoszono wyniku konkursu pt. „Wojsko Polskie moimi oczami”.

Wieczorem, o godzinie 19:00 rozpoczął się pokaz filmu „Powstanie Warszawskie”.

Poza atrakcjami związanymi ze sprzętem wojskowym pojawił się także Punkt Szczepień oraz punkt Narodowego Spisu Powszechnego.

Bukowina Tatrzańska ‘2021

W dniach 05-08 sierpnia 2021 roku w Bukowinie Tatrzańskiej odbyły się 55. „Sabałowe Bajania” – Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych.Historia Sabałowych bajań sięga roku 1967 i od samego początku cieszy się olbrzymim zainteresowaniem, ściągając do Bukowiny zainteresowanych z całej Polski.To wielkie święto polskiego folkloru zrodziło się z podhalańskiej tradycji gawędziarstwa, umiłowania tańca, śpiewu i góralskiej muzyki.W tym prestiżowym festiwalu udział wzięły zespoły śpiewacze „Strzelce” (kier. Ewa Karbowska) i „Klonowianki” (kier. Alicja Solarska), występujące pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Strzelcach. Udział w tym przedsięwzięciu było dla naszych artystów dużą satysfakcją oraz wielkim wyróżnieniem, gdyż reprezentowali oni gminę Strzelce, powiat kutnowski oraz województwo łódzkie. Ten prestiżowy konkurs zakończył się dużym sukcesem dla grupy śpiewaczej „Strzelce”, która w swej kategorii zdobyła wyróżnienie wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 200 zł, a grupa „Klonowianki” otrzymała pamiątkowy dyplom uczestnictwa.Składamy reprezentantom folkloru z gminy Strzelce serdeczne gratulacje, życząc dalszych sukcesów na kolejnych festiwalach i przeglądach.

„Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” hasłem tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego. ZAPRASZAMY NA PIKNIK WOJSKOWY W STRZELCACH 14 sierpnia 2021r.

PROGRAM PIKNIKU WOJSKOWEGO Z POKAZEM KINA PLENEROWEGO W STRZELCACH

MIEJSCE: Strzelce – plac przy Gminnym Ośrodku Kultury, ul. Główna 10

TERMIN: 14 sierpnia 2021 r., godz. 11.00-20.30

W programie:11.00-20.30:

– stoisko promocyjno-rekrutacyjne WSzW w Łodzi oraz WKU w Skierniewicach „Zostań Żołnierzem RP”;

– mobilny punkt szczepień przeciw COVID-19; pokaz statyczny sprzętu wojskowego znajdującego się na wyposażeniu 1. batalionu kawalerii powietrznej w Leźnicy Wielkiej oraz 1. dywizjonu lotniczego w Leźnicy Wielkiej, a także 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej;

– pokaz sprzętu prewencyjnego Żandarmerii Wojskowej (pałki, kajdanki, kaski interwencyjne, tarcze); pokaz działania Wojskowej Straży Pożarnej w sytuacjach zagrożeń;  resuscytacja krążeniowo-oddechowa (fantom niemowlę, junior, dorosły), nauka resuscytacji dla uczestników przeprowadzona przez Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego, AED – urządzenie do automatycznej defibrylacji, zasada działania i praktyczne użycie dla uczestników;

– pojazd sanitarny z wyposażeniem oraz fantom ewakuacyjny, pokaz pojazdu i jego możliwości medyczno-ewakuacyjnych; przejazdy quadem;

– wykonywanie kamuflażu maskującego dla dzieci, malowanki.14.00-18.00: cykliczne wyświetlanie spotów promujących ochotnicze formy służby wojskowej;16.00-20.30: stołówka żołnierska/wydawanie grochówki;

-strzelnica z wykorzystaniem zestawów konwersyjnych UTM;

– konkurs rysunkowy z nagrodami pt. „Wojsko Polskie moimi oczami”;- konkurs na celność pt. „Trafić w 10 – tkę”.18.00-18.30: występ Orkiestry Wojskowej.18.45-19.00: ogłoszenie wyników konkursu pt. „Wojsko Polskie moimi oczami”.19.00-20.30: 5-minutowa prelekcja oraz pokaz filmu „Powstanie Warszawskie”.

Na występach w Lipce.

W dniu 25 lipca 2021 roku, zespoły śpiewacze „Strzelce” i „Klonowianki” uczestniczyły w Przeglądzie Zespołów Ludowych i Kapel w Lipce k/ Niesułkowic, który odbył się w ramach Międzynarodowego Dnia Folkloru.

Organizatorem tej wspaniałej imprezy był Ośrodek Kultury i Rekreacji Dom Kultury w Niesułkowie, a jej głównym celem była ochrona tradycji folkloru i zaszczepienie szacunku dla kultury ludowej.

W trakcie uroczystości odbyła się także akcja charytatywna „Pomagamy z kopyta”, która tym razem pomagała podopiecznemu Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”.

Utwory zaprezentowane przez grupy śpiewacze działające pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Strzelcach, zostały nagrodzone gromkimi brawami przez licznie zgromadzoną publiczność.

Patronatem wydarzenia był Urząd Miejski w Strykowie, Starosta Zgierski oraz Marszałek Województwa Łódzkiego.

WYCIECZKI WAKACYJNE 🙂

Blisko 70 dzieci z terenu Gminy Strzelce wzięło udział w dwóch bezpłatnych wycieczkach, które odbyły się 27 i 28 lipca. Dzieci (w dwóch grupach) zwiedziły wraz z przewodnikiem płockie ZOO, a także odwiedziły Centrum Zabaw Happy Park w Stróżewku za Płockiem. Jedną z atrakcji pobytu w Happy Park były warsztaty kulinarne, podczas których uczestnicy wycieczki własnoręcznie robili pizzę. Organizatorem wycieczek był Gminny Ośrodek Kultury w Strzelcach oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Strzelcach.

W roku 100. rocznicy III Powstania Śląskiego zapraszamy do oglądania „Józefa Bramowska – filmowy portret śląskiej bohaterki”Portret filmowy jest częścią obchodów setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Film dostępny jest na stronie niepodlegla.gov.pl, kanale YouTube, oraz Facebook.

Józefa Bramowska – filmowy portret śląskiej bohaterki.

KOBIETY A III POWSTANIE ŚLĄSKIE – Dzięki trzem Powstaniom Śląskim w granicach II Rzeczpospolitej znalazły się cenne złoża i instalacje przemysłowe. W czasie powstania Ślązakom kibicowała cała Polska. W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku wybuchło III Powstanie Śląskie – ostatnie, najdłużej trwające i najkrwawsze ze śląskich zrywów. Niewiele mówi się jednak o roli kobiet. W każdej z form działalności powstańczej i plebiscytowej można odnaleźć kobiety. Choć niewiele walczyło z bronią w ręku to kopały okopy, opatrywały rannych i opiekowały się nimi, wykonywały szeroko rozumiane prace biurowe, były kurierkami, obsługiwały telefony i telegrafy, prały, gotowały, sprzątały, szyły opaski, były tłumaczkami. Żony, matki i siostry faktycznie odpowiadały za opiekę nad rodzinami i ich utrzymanie, kiedy mężczyźni byli w pracy, w powstaniach, w domach przekazywały wartości i dbały o elementy polskiej tożsamości. Józefa Bramowska była jedną z nich. W momencie wybuchu III Powstania Śląskiego miała 61 lat. Jej synowie stanęli do walki, a ona w swoim domu prowadziła punkt konspiracyjny. Ona od wielu lat wcześniej dbała o przygotowanie patriotyczne polskich kobiet – w zakładanych organizacjach uczyła polskiej kultury, języka i utworów. Nieustraszona cicha bohaterka, jak wiele innych kobiet z czasów budowania granic II Rzeczpospolitej, nie bała się nawet więzienia. Realizowała idee pracy organicznej, u podstaw. W niepodległej Polsce dalej służyła – zasiadła w ławach senatu.

Dzień Dziecka ‚2021 w Strzelcach

1 czerwca na terenie Szkoły Podstawowej i Gminnego Przedszkola w Strzelcach odbyła się plenerowa impreza z okazji Dnia Dziecka, której głównym hasłem była promocja zdrowego stylu życia, a patronat nad nią objął Wójt Gminy Strzelce Tomasz Grabowski.

Podczas uroczystości w szkole nasze dzieci mogły skorzystać z ciekawych propozycji, do których należały m.in. fotolustro „Flashfotka”, zjeżdżalnia „Kwiatek”, eurobungie, trampolina, liczne konkurencje i konkursy, zawody sportowe zakończone wręczeniem medali przez Wójta Gminy Strzelce Tomasza Grabowskiego, nie zabrakło lodów i gorących posiłków.

Głównymi atrakcjami Dnia Dziecka w przedszkolu była zjeżdżalnia „Krasnal”, pokaz iluzjonisty Damatusa, animacje prowadzone przez nauczycielki przedszkola, kącik fryzjerski „plecienia warkoczyków”, zabawy z clownem przy robieniu baniek, prezentacja samochodów strażackich z OSP w Przyzorzu i Muchnicach Nowych oraz gorący posiłek, owoce i lody dla wszystkich uczestników. Na zakończenie imprezy dzieci otrzymały drobne upominki, ufundowane przez Firmę Kellog’s i Restaurację „U Andrzeja”.

Tradycyjnie już organizatorami imprezy był Urząd Gminy Strzelce, Szkoła Podstawowa w Strzelcach, Gminne Przedszkole w Strzelcach oraz Gminny Ośrodek Kultury w Strzelcach.

Impreza odbyła się zgodnie z zasadami dot. przestrzegania

reguł sanitarnych związanych z istniejącą pandemią

Szanowni Państwo,
Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza m.in. jednostki samorządu terytorialnego, urzędy administracji rządowej, instytucje kultury, szkoły, organizacje pozarządowe, a przede wszystkim mieszkańców polskich miast i gmin do akcji #mojaflaga, czyli wywieszenia Biało-Czerwonej z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wystarczy wywiesić flagę przed domem, na balkonie czy w miejscu pracy, a zdjęcie z flagą udostępnić w mediach społecznościowych z opisem #mojaflaga.
Zapraszamy również do udostępniania na Państwa stronach internetowych i profilach w mediach społecznościowych okolicznościowego spotu zachęcającego do wywieszenia flagi. Spot można udostępnić na:
stronie internetowej z https://www.youtube.com/watch?v=VBJhyEW_jFY
Facebooku z https://www.facebook.com/niepodlegla1918/videos/943590893064238 z tagiem #mojaflaga
Więcej informacji na stronie https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/2-maja-wywies-flage/.
W akcji #mojaflaga dotychczas brali udział m.in. Adam Małysz, Marcin Gortat i Energa Basket Liga, Tour de Pologne i Czesław Lang oraz czołowi polscy lekkoatleci tacy jak Adam Kszczot, Konrad Bukowiecki, Paweł Wojciechowski czy Marcin Lewandowski. W promocję akcji angażowały się również Polski Komitet Olimpijski, Polska Liga Siatkowa i profil Łączy Nas Piłka. Ambasadorami akcji są też wszyscy Polacy, którzy wywieszają biało-czerwoną podczas świąt państwowych i w ważnych momentach życia.
Dotychczas w internecie akcja #mojaflaga przyciągnęła uwagę ponad miliona internautów. Mamy nadzieję, że i w tym roku pod hasztagiem znajdziemy setki tysięcy powiewających biało-czerwonych flag. Wystarczy wywiesić je przed domem, na balkonie czy w miejscu pracy, zrobić zdjęcie i umieścić w social mediach z odpowiednim oznaczeniem. Nie musi to być duża flaga, możemy uszyć ją sami, albo zrobić z papieru. Ważne, abyśmy pokazali, że w tym dniu jednoczą nas barwy narodowe.
Zachęcamy wszystkich Polaków i przyjaciół Polski do przyłączenia się do wspólnego świętowania Dnia Flagi RP także w tym roku!
Biuro Programu „Niepodległa
Gminny Ośrodek Kultury w Kłomnicach zaprasza do wzięcia udziału w Regionalnym Konkursie na Bajkę Słodki Świat Pszczół.
Gminny Ośrodek Kultury w Kłomnicach  zaprasza do wzięcia udziału w Regionalnym Konkursie Plastycznym Wielki Świat Pszczół. 
Autorzy najlepszych prac otrzymają nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatora konkursu.
Nagrody przesłane zostaną laureatom na koszt organizatorów niezwłocznie po ogłoszeniu wyników konkursu.
Organizator zastrzega sobie prawo do przerwania lub odwołania konkursu.
Nadesłanie prac oznacza akceptację warunków konkursu i regulaminu.
Konkurs fotograficzny „Wielkanoc w domu z CRL”
Mając na uwadze, że przez wzgląd na sytuację epidemiczną zbliżające się święta powinniśmy spędzić w domach z najbliższymi, chcąc wszystkim umilić ten czas Centrum Rozwoju Lokalnego serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w świątecznym konkursie fotograficznym „Wielkanoc w domu z CRL”.
Konkurs jest adresowany do osób w każdym wieku, do miłośników fotografii i do osób, które rozpoczynają swoją przygodę
z fotografią.
Zadaniem konkursowym, które czeka na uczestników konkursu jest wykonanie świątecznej fotografii wpisującej się w jedną z trzech kategorii: moje święta z najbliższą rodziną, wielkanocna pisanka, mój pomysł na Wielkanoc w domu.
By zgłosić się do udziału w konkursie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.wspierajmarzenia.pl a następnie przesłać na adres e-mail: edu@crl.org.pl zdjęcie konkursowe.
Termin nadsyłania zgłoszeń: 6 kwietnia 2021r.
Szczegółowe informacje, regulamin, formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie: wspierajmarzenia.pl
#WielkanocWDomuZCRL

Promocja gminnego folkloru

W ostatnią niedzielę stycznia,   w sali Ochotniczej Straży Pożarnej, odbyło się noworoczne

spotkanie połączone z obchodami Dnia Babci i Dziadka.

Głównym   organizatorem   tej   uroczystości   było   Stowarzyszenie   Gospodyń   Wiejskich

w Długołęce pod przewodnictwem Pani Anny Szpik.

W części artystycznej imprezy wystąpiły zespoły śpiewacze „Strzelce” i „Klonowianki” z ośrodka

kultury, które zaprezentowały najpiękniejsze kolędy, piosenki ludowe oraz utwory dedykowane

seniorom.

Reprezentanci folkloru naszej gminy na początku lutego przedstawiły także swój bogaty repertuar

dzieciom z Punktu Przedszkolnego nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 4 w Kutnie.

Nasze zespoły otrzymały podziękowanie za przygotowanie uroczystego koncertu, a także za wpływ

na rozwój zainteresowań muzycznych Przedszkolaków.

 

Feryjne eskapady

Feryjne eskapady

Podczas zimowych ferii, w dniu 23 i 24 stycznia 2020 roku, nasi milusińscy z terenu gminy Strzelce wzięły udział w atrakcyjnych wycieczkach zorganizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury i Gminną Bibliotekę Publiczną  w Strzelcach.

W trakcie tego wyjazdu najmłodsi obejrzeli wspaniały spektakl „Tajemniczy ogród” w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku oraz skorzystali z licznych atrakcji rekreacyjnych w Centrum Zabaw „Happy Park” w Stróżewce.

Szerokie uśmiechy i zadowolenie na twarzach dzieci świadczyły, że program wyjazdu spełnił oczekiwania wszystkich uczestników wycieczki.

 

Strzelecki folklor w Kutnie i Żychlinie

16 października Zarząd Koła Miejsko-Powiatowego Stowarzyszenia Diabetyków w Kutnie zorganizował spotkanie, które odbyło się z okazji Światowego Dnia Cukrzycy. W części artystycznej tej uroczystości wspaniale zaprezentowały się zespoły śpiewacze „Strzelce”  i „Klonowianki” z Gminnego Ośrodka Kultury w Strzelcach, a w ich repertuarze znalazły się liczne pieśni i przyśpiewki ludowe.

Reprezentanci kultury ludowej naszej gminy wystąpili również w listopadzie w Żychlińskim Domu Kultury, gdzie odbył się VI Przegląd Artystycznego Ruchu Seniora, a jego głównym celem było stworzenie amatorskim zespołom, duetom i solistom możliwości konfrontacji twórczości artystycznej.

Podczas Przeglądu oprócz naszych zespołów wystąpił w kategorii solistów Tadeusz Sobczyk – kierownik zespołu śpiewaczego „Klonowianki”, a wszyscy przedstawiciele kultury ludowej naszego regionu otrzymali gromkie oklaski od licznie zgromadzonej publiczności.

Bieg przełajowy „Ku Niepodległej”

8 listopada 2019 roku na terenie szkoły podstawowej odbył się bieg przełajowy „Ku Niepodległej”, którego organizatorami była Szkoła Podstawowa im. Szarych Szeregów w Strzelcach wspólnie   z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Strzelcach.

Wielkie emocje i sportowa rywalizacja towarzyszyła kilkudziesięciu uczniom, a w klasyfikacji drużynowej bezkonkurencyjna okazała się 10-osobowa sztafeta z klasy Vb, która nieznacznie wyprzedziła drużynę z klasy Vc, Va i IV.

W rywalizacji indywidualnej młodzi sportowcy uzyskali następujące miejsca:

klasa VI dziewcząt:

 1. Sandra Wróbel
 2. Alicja Blejder
 3. Agata Purchalak

klasa VII dziewcząt:

 1. Agata Cierpikowska
 2. Oliwia Woźniak
 3. Kinga Postolska

klasa VIII dziewcząt:

 1. Klaudia Jóźwiak
 2. Marta Chabowska
 3. Nikola Woźniak

klasa VI chłopców:

 1. Dawid Michalski
 2. Maksymilian Michalak
 3. Szymon Szwarc

klasa VII chłopców:

 1. Szymon Rojkowski
 2. Kamil Wróbel
 3. Cezary Rojkowski

klasa VII chłopców:

 1. Adam Andrzejewski
 2. Maciej Gałązka
 3. Oliwier Czyż

Najlepszym sportowcom pamiątkowe medale i dyplomy wręczyła w towarzystwie koordynatorów biegów Pani Małgorzata Walczak – Wicedyrektor SP Strzelce, a ich fundatorem był Wójt Gminy Strzelce Tomasz Grabowski.

Koordynatorami biegu byli nauczyciele wychowania fizycznego: Paweł Kacprzak, Janusz Karbowski i Damian Lech.

Jeszcze raz gratulujemy osiągnięć wszystkim młodym sportowcom i życzymy kolejnych sukcesów    w 2020 roku.

Promocja folkloru

3 sierpnia 2019 roku zespoły śpiewacze „Strzelce” i „Klonowianki” uczestniczyły w prezentacjach konkursowych „Zaskocz nas… na ludowo” w Rowach, których głównym organizatorem było Centrum Kultury Gminy Ustka. Organizatorzy przeglądu zapewnili uczestnikom atrakcyjne nagrody i okolicznościowe dyplomy, a jego głównym celem była prezentacja twórczości     i działalności artystycznej osób z terenów wiejskich.

Wykonane przez zespół „Strzelce” (kier. Ewa Karbowska) utwory: „Sieje się”, „W polu lipieńka”, „Wcoraj desc podoł”, „Szukałam Jasieńka” i „Bije mama” oraz przez zespół „Klonowianki”      (kier. Tadeusz Sobczyk): „Na kujawach”, „Jedzie Janek jedzie”, „Stoi grusza w polu”, „Nie siadaj, nie gadaj” i „W moim ogródeczku” zostały nagrodzone gromkimi  brawami przez licznie zgromadzoną publiczność.

W ostatnim czasie reprezentanci folkloru naszej gminy wystąpili także podczas Biesiady Rodzinnej „Na ludową nutę” w Śleszynie, a tą wspaniałą imprezę przygotowało miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich.

Wakacyjne wyjazdy

Na początku sierpnia Gminny Ośrodek Kultury wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną  w Strzelcach zorganizował dwie atrakcyjne wycieczki, w których uczestniczyło kilkadziesiąt dzieci z terenu naszej gminy.

Pierwszym etapem letniej eskapady była wizyta w Zakątku Odkrywców, gdzie najmłodsi poznali pod fachowym okiem instruktorów  zasady rządzące światłem i wykonali własne kalejdoskopy.

Na zakończenie wyjazdu nasi milusińscy odwiedzili Centrum Zabaw „Happy Park” w Stróżewce k/Płocka, w którym spędzili niezapomniane chwile w bajkowej scenerii, a ich roześmiane twarze były potwierdzeniem wspaniałej zabawy.

 

Wycieczka do Stróżewka

 

 

 

 

V Przegląd Pieśni Ludowej „Kto śpiewa troski rozwiewa – Strzelce 2019”

16 czerwca 2019 roku odbył  się V Przegląd Pieśni Ludowej „Kto śpiewa troski rozwiewa –    Strzelce 2019”, którego głównym celem była prezentacja folkloru i kultywowanie tradycji ludowej oraz wymiana doświadczeń i integracja środowisk artystycznych.

Patronat nad imprezą objął Wójt Gminy Strzelce – Tomasz Grabowski, a głównym jego organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Strzelcach z zespołami śpiewaczymi „Klonowianki” i „Strzelce”.

Tradycyjnie już miejscem Przeglądu  była gościnna sala Ochotniczej Straży Pożarnej                       w Klonowcu Starym. W tegorocznym Przeglądzie, który brawurowo poprowadził Andrzej Kurczewski  z Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej wspaniale zaprezentowały się zespoły – „Łanięckie Słowiki”, „Leszczynianki”, „Klonowianki”, „Strzelce”, „Śleszynianki”, „Małgorzaki” „Wojszycanki”, „Wesołe Pleckowianki”, „Żeroniczanki”, „Kaszewianki”, „Siemienice”, „Tęcza”, „Oktawa”, Chór „Melodia” i „Młodzi Duchem”, Kapela „Okowita”, duet – Jadwiga Świerczyńska    i Czesława Marszałek oraz soliści – Tadeusz Kafarski, Mieczysław Cichocki, Krzysztof Czarnecki, Tadeusz Magdziarz i Tadeusz Sobczyk.

V Przegląd Pieśni Ludowej swą obecnością zaszczycili m.in.: Członek Zarządu Województwa Łódzkiego Andrzej Górczyński, Wójt Gminy Strzelce Tomasz Grabowski, Prezes ZOGm ZOSP RP w Strzelcach Marian Adamusiak oraz Komendant Gminny ZOSP RP w Strzelcach Grzegorz Pasiewicz.

Na wszystkich wspaniałych artystów czekały okolicznościowe statuetki i pamiątkowe dyplomy,  a imprezę zakończył występ akordeonisty Zbigniewa Wieczorkowskiego.

Dzień Dziecka ‚2019

4 czerwca na terenie Szkoły Podstawowej w Strzelcach odbyła się plenerowa impreza z okazji Dnia Dziecka, a jej głównym hasłem była promocja zdrowego stylu życia.

Podczas pięknej i słonecznej pogody dzieci zaprezentowały swoje liczne talenty artystyczne,  a innymi atrakcjami uroczystości była zjeżdżalnia, trampolina euro bungiee, słonik hopser, balonikowe show, pokaz baniek mydlanych, zabawy z liną ze Szczudlarzem Clownem, pokazy iluzjonistyczne wykonane przez profesjonalnego Magika, malowanie buziek, przejażdżka niezwykłym autem w kształcie bizona oraz strzelanie z łuku, rozgrywki sportowe, prezentacja samochodu  ratowniczo – gaśniczego MAN z OSP  w Klonowcu Starym oraz smaczne kiełbaski i napoje.

Tradycyjnie już organizatorem imprezy był urząd gminy, szkoła podstawowa, przedszkole, biblioteka oraz ośrodek kultury, a patronat nad nią objął Wójt Gminy Strzelce – Tomasz Grabowski,  który złożył piękne życzenia wszystkim naszym milusińskim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V PRZEGLĄD PIEŚNI LUDOWEJ-REGULAMIN 

Taneczne turnieje

27 kwietnia 2019 roku w Kutnowskim Domu Kultury odbył się miniturniej tańca breakdance „Król parkietu”, w którym rywalizacja podzielona była na trzy grupy wiekowe, a pomysłodawcą tego wspaniałego przedsięwzięcia był Piotr Woźniak. W kategorii 14 – 18 lat z tanecznych zmagań zwycięsko wyszedł Bartek Zimny ze Strzelec, na co dzień trenujący tą trudną formę taneczną   w Gminnym Ośrodku Kultury w Strzelcach. Styl tańca breakdance jest bardzo efektowny              i widowiskowy, wymaga dobrej kondycji oraz wszechstronnej sprawności fizycznej, polega na wykonaniu ewolucji połączonych z rytmicznych tańcem.

Bartek Zimny ma na swoim koncie wiele występów na turniejach tańca, a jego ostatnim sukcesem było zajęcie II Miejsca w Turnieju „Battle of Ironskills”, który odbył się 11 maja 2019 roku   w Toruniu.

Wszystkich chętnych, którzy chcieliby sprawdzić swoje umiejętności w tej formie tańca, zapraszamy do Gminnego Ośrodka Kultury w Strzelcach na bezpłatne zajęcia taneczne w każdy piątek o godz. 1700, które prowadzi Piotr Woźniak znany jako „Bboy Anioł”.

Folklorystyczna sobota

27 kwietnia 2019 roku zespoły śpiewacze „Strzelce” i „Klonowianki”, działające pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Strzelcach, godnie reprezentowały kulturalny wizerunek swojej gminy.

Początek ludowej eskapady zaczął się w Żychlińskim Domu Kultury, gdzie odbyła się III Biesiada  z Kulturą. Głównym celem tego wspaniałego Przeglądu było zaprezentowanie dorobku zespołów artystycznych, duetów i solistów oraz stworzenie możliwości konfrontacji twórczości artystycznej.

Kolejnym etapem ludowej podróży naszych artystów było Bedlno, gdzie odbył się VII Powiatowy Festiwal Piosenki Biesiadnej, którego głównym organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury          w Bedlnie. Festiwal był jedną z form realizacji programu inspirowania i kultywowania amatorskiej twórczości artystycznej i popularyzacji polskich piosenek biesiadnych.

Na sobotnich Przeglądach jako solista zaprezentował się również Tadeusz Sobczyk – kierownik zespołu śpiewaczego „Klonowianki”, a występy wszystkich artystów z naszego terenu spotkały się  z żywiołowym przyjęciem przez licznie zgromadzoną publiczność.

Organizatorzy zapewnili uczestnikom piękne statuetki i okolicznościowe dyplomy, a gromkie brawa odbiorców były dowodem na to, że impreza spełniła oczekiwania jej organizatorów.

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej

12 marca 2019 roku w Szkole Podstawowej w Strzelcach odbył się XLII Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej, którego głównym organizatorem był Zarząd Oddziału Gminnego    ZOSP RP w Strzelcach, Urząd Gminy Strzelce, szkoła podstawowa oraz ośrodek kultury.

Nad prawidłowym przebiegiem rywalizacji czuwała Komisja w składzie: Marian Adamusiak – Prezes ZOGm ZOSP RP w Strzelcach, Grzegorz Pasiewicz – Komendant Gminny ZOSP RP  w Strzelcach, Jolanta Piotrowicz-Albiniak – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Strzelcach oraz Marek Syska – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Strzelcach, a przewodniczył jej mł.asp. Tomasz Wieczorkowski z Komendy Powiatowej PSP  w Kutnie.

W I grupie wiekowej (szkoły podstawowe) zwyciężył Szymon Stasiak, który wyprzedził Zuzannę Wasilewską i Zuzannę Pakulską.

W II grupie wiekowej (klasa 7-8 SP i oddział gimnazjalny) zwyciężył Marcel Łabędzki, a kolejne  miejsca w tej kategorii zajęli: Bartłomiej Purchalak i Filip Kuźnicki..

Nagrody książkowe dla wszystkich uczestników konkursu ufundował Wójt Gminy Strzelce – Tomasz Grabowski.

Uczestników eliminacji gminnych do konkursu przygotowywali opiekunowie – Jolanta     Piotrowicz-Albiniak oraz Paweł Kacprzak.

Na powiatowych eliminacjach XLII Turnieju OTWP gminę Strzelce reprezentowali:

w grupie I:

 • Szymon Stasiak
 • Zuzanna Wasilewska

w grupie II:

 • Marcel Łabędzki
 • Bartłomiej Purchalak (III Miejsce w Finale Powiatowym OTWP

 

Feryjne wycieczki

Dzieci i młodzież z terenu gminy Strzelce miały możliwość skorzystania podczas ferii zimowych     z dwóch bezpłatnych wycieczek do Płocka, których organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury  i Gminna Biblioteka Publiczna w Strzelcach.

Pierwszym etapem zimowej eskapady była wizyta w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, gdzie nasi milusińscy z zapartym tchem obejrzały losy bohaterów  jednej z najbardziej znanych baśni braci Grimm „Królewna Śnieżka”, a o prawdziwie bajkowy klimat zadbała dwudziestoosobowa grupa wspaniałych płockich aktorów.

Ostatnim punktem feryjnego wyjazdu był pobyt w Centrum Zabaw Happy Park w Stróżewce, w którym młodzi mieszkańcy gminy uczestniczyli wspólnie z animatorami w wielu grach i zabawach.

Dobry humor i szerokie uśmiechy na twarzach dzieci świadczyły, że program wycieczki spełnił oczekiwania wszystkich uczestników wyjazdów, w których udział wzięło prawie 80 osób.

 

 

 

Uroczystość w Długołęce

W niedzielę (20.01.2019 r.) w sali Ochotniczej Straży Pożarnej odbyło się noworoczne spotkanie połączone z obchodami Dnia Babci i Dziadka.

Głównym organizatorem tej wspaniałej uroczystości, która minęła w miłej i sympatycznej atmosferze, było Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Długołęce pod przewodnictwem Pani Anny Szpik. W części artystycznej imprezy wystąpiły zespoły śpiewacze „Strzelce” i „Klonowianki”, a uczestnicy spotkania w ich wykonaniu usłyszeli najpiękniejsze kolędy, piosenki ludowe oraz utwory dedykowane seniorom.

„Potężny zastrzyk pozytywnej siły i energii”

Zapraszamy na zajęcia zumby do Gminnego Ośrodka Kultury w Strzelcach w każdą środę na godzinę 17.00 .
ZUMBA to forma łącząca latynoskie kroki taneczne z krokami fitness. Energetyczna i motywująca muzyka przy której ćwiczymy pozwala spalić mnóstwo kalorii, kształtuje sylwetkę i zapewnia dobre samopoczucie. NA PIERWSZE ZAJĘCIA WSTĘP BEZPŁATNY. Każdy może przyjść i spróbować. Zapraszamy!
Zajęcia prowadzi licencjonowany instruktor zumby Agnieszka Dębowska.

Zespół „Strzelce” w Kutnie

Dawanie radości innym to wspaniałe uczucie, którego doznali członkowie zespołu śpiewaczego „Strzelce”, działającego pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Strzelcach. 18 stycznia 2019 roku grupa wystąpiła podczas spotkania noworocznego w Domu Pomocy Społecznej w Kutnie, prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek.

Podczas uroczystości zespół zaśpiewał najpiękniejsze kolędy i pieśni ludowe, a wzruszeni pensjonariusze DPS-u gromkimi brawami podziękowali ludowym artystom za wspaniały występ.

 

 ZAJĘCIA TAŃCA BREAKDANCE

ZAJĘCIA TANECZNE

Strzelecki folklor w Łaniętach i Żychlinie

W dniu 10 listopada 2018 roku zespoły śpiewacze „Strzelce” (kier. Ewa Karbowska) i „Klonowianki” (kier. Tadeusz Sobczyk) z Gminnego Ośrodka Kultury w Strzelcach zawitały do Łaniąt, gdzie uczestniczyły w Przeglądzie |”100 lat Niepodległej Polski”, którego organizatorem był Wójt Gminy i GOKiS Łanięta. Głównym zadaniem i celem Przeglądu było uczczenie 100 rocznicy Niepodległej Polski oraz zaprezentowanie dorobku zespołów śpiewaczych.

Już tydzień później przedstawiciele kulturalnej wizytówki naszej gminy z powodzeniem zaprezentowali się w Żychlińskim Domu Kultury, gdzie odbył się V Przegląd Artystycznego Ruchu Seniora, a ich udane występy spotkały się z gorącym przyjęciem licznie zgromadzonej na tej imprezie publiczności.

Strzelecki folklor na występach w Kutnie

Zarząd Koła Miejsko-Powiatowego Stowarzyszenia Diabetyków w Kutnie zorganizował  17 października spotkanie z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, podczas którego w części artystycznej wystąpiły zespoły śpiewacze „Strzelce” i „Klonowianki” z Gminnego Ośrodka Kultury w Strzelcach. W repertuarze zespołów znalazły się pieśni o tematyce patriotycznej, a licznie zebrani uczestnicy spotkania mogli usłyszeć także wiele przyśpiewek i piosenek ludowych.

Reprezentanci kultury ludowej z gminy Strzelce w ostatnim czasie uczestniczyli  w XIII Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Biesiadnej w Kozienicach, a 10 listopada przed nimi kolejny występ na Przeglądzie  „100 lat Niepodległej Polski” w Łaniętach.

Festyn Gminny – 26 sierpnia 2018r.

 
Niedzielnego popołudnia na placu po Gminnej Spółdzielni w Strzelcach odbyła się wdzięczna, koncertowa uroczystość. Pożegnanie wyjątkowo upalnego lata przez mieszkańców gminy Strzelce było wspaniałą okazją do odstresowania. Oprawę muzyczną zapewniły zespoły różnych stylów takich jak: klasyka klubowa z lat 80’, swingowe wersje starych polskich melodii czy rytmiczne disco polo.
Niewątpliwie wartym zapamiętania był godzinny występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej, który zaprezentował szereg tradycyjnych, folklorystycznych utworów bawiąc i zadziwiając publiczność jednocześnie.  Ponadto uczestnicy festynu mieli okazję poczęstować się grochówką oraz potrawami przygotowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich z Muchnowa i Długołęki. Nie zabrakło także wystawców produktów naturalnych, którzy mieli do zaoferowania: miody, pyłki pszczele, obwarzanki o różnych smakach. Swoją ofertę przedstawiła firma kosmetyczna „AVON” z Kutna, Powiatowe Koło Pszczelarzy w Kutnie, reprezentowane przez pana Grzegorza Gryglaka, natomiast tort serwowany przez Wójta Gminy to dzieło cukierników Restauracji i Hotelu Dwój Sójki. Dzieciom czas umiliły zabawy na dmuchanych zabawkach oraz baloniki napełnione helem. Ponadto wiele osób skorzystało z możliwości zrobienia sobie zdjęcia w specjalnej ramce. Tegoroczny festyn gminny z pewnością zapisał się wielkim plusem na kartach historii naszej społeczności.

Wycieczka do Łodzi

Kilkadziesiąt dzieci z terenu gminy uczestniczyło w atrakcyjnej wycieczce do Łodzi,  którą 10 lipca 2018 roku zorganizował Gminny Ośrodek Kultury wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną  w Strzelcach.

W trakcie tej ciekawej eskapady najmłodsi odwiedzili Centrum Nauki i Techniki EC1,   gdzie m.in. odwiedzili Planetarium i  obejrzeli pokaz „Z wizytą u Pana Twardowskiego”,     a także zaznajomili się z ciekawymi eksponatami na terenie całego obiektu. Multimedialna oprawa seansu oraz zdobyte informacje na pewno na długo zostaną w pamięci uczestników letniego wyjazdu.

Ostatnim etapem wycieczki był pobyt w Centrum Tańca i Zabawy „Twister”, gdzie na dzieci czekał park linowy, dmuchany zamek, kolorowy tor przeszkód oraz ścianka interaktywna.

Zespół śpiewaczy „Strzelce” w Kazimierzu Dolnym

Zespół śpiewaczy „Strzelce” już po raz kolejny zaprezentował się w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, gdzie w dniach 21 – 24 czerwca 2018 roku odbył się 52. Ogólnopolski Festiwal Kapel  i Śpiewaków Ludowych, w którym uczestniczyło ponad 800 wykonawców z całej Polski.

Festiwal dla wykonawców jest wielka nobilitacją i jednocześnie najwyższym sprawdzianem swych umiejętności, ponieważ profesjonalne  jury surowo ocenia autentyzm prezentowanego folkloru.    

Festiwal w Kazimierzu jest jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowych spotkań śpiewaków i instrumentalistów w Polsce, a jego głównym celem była promocja folkloru i kultury ludowej.

Podczas tej wspaniałej imprezy strzelecka grupa wystąpiła w składzie: Ewa Karbowska – kierownik zespołu, Mieczysława Szwarc, Stanisława Jaśkiewicz, Krystyna Babska i Aldona Mogielska, a wykonane przez nią utwory: „Wyjzyj ze Andziuniu”, „Służył Jasio we dworze” i  „Wcoraj desc padoł” zdobyły duże uznanie licznie zgromadzonej publiczności.

Jubileusz zespołu śpiewaczego „Strzelce” i Gminnego Ośrodka Kultury w Strzelcach

W dniu 16 czerwca 2018 roku w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Długołęce odbył się piękny Jubileusz z okazji 30-lecia działalności zespołu śpiewaczego „Strzelce” i 40-lecia Gminnego Ośrodka Kultury w Strzelcach.

Zespół „Strzelce” działa pod patronatem ośrodka kultury, a swą działalność rozpoczął w 1988 roku przy Spółdzielni Kółek Rolniczych w Strzelcach. Dożynki Gminne, które odbyły się w Klonowcu Starym, były oficjalnym debiutem i rozpoczęciem działalności zespołu.

Grupa obchodząca trzydziestolecie swej działalności, zaznaczyła swą obecność we wszystkich kulturalnych wydarzeniach gminy. Jej wysoki poziom artystyczny potwierdza zdobycie wielu nagród i wyróżnień na różnego rodzaju przeglądach i festiwalach w całej Polsce, zespół gościł także z występami na Litwie.

Grupa jest reprezentantem folkloru sannicko-gostynińskiego, w 2013 roku otrzymała honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”.

Zespół śpiewaczy „Strzelce” jest kulturalnym wizerunkiem swojej gminy i powiatu kutnowskiego, a obecnie tworzą go: Ewa Karbowska – kierownik grupy, Maria Kaszubska, Mieczysława Szwarc, Małgorzata Matuszewska, Stanisława Jaśkiewicz, Krystyna Babska, Aldona Mogielska, Stanisław Prokopiak i Wiesław Śliwicki. Opiekunem muzycznym zespołu jest Władysław Jasiński.

Drugim Jubilatem  w tym dniu był Gminny Ośrodek Kultury w Strzelcach, który powołano Uchwałą Gminnej Rady Narodowej z dniem 1 stycznia 1978 roku, jako placówkę integrującą działalność wszystkich jednostek kulturalno-oświatowych na terenie gminy.

Podstawowym celem ośrodka  było zapewnienie społeczności wiejskiej, szczególnie dzieci  i młodzieży, szerokiego uczestnictwa  w kulturze i jej współtworzeniu. Ważne miejsce  w działalności placówki zajmowała i nadal zajmuje współpraca z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi z terenu gminy, szkołą, biblioteką, przedszkolem oraz innymi organizacjami  i instytucjami.

Uznając potrzebę pielęgnowania kultury ludowej jako wyrazu tożsamości społeczności wiejskich, ośrodek kultury rozpoczął współpracę z zespołami śpiewaczymi „Strzelce” i „Klonowianki”, pod patronatem ośrodka rozwijają  się także inne formy amatorskiego ruchu artystycznego. Najważniejszym zadaniem ośrodka jest prowadzenie wielokierunkowej działalności rozwijającej i zaspokajającej potrzeby kulturalne mieszkańców oraz upowszechnianie i promocja lokalnej kultury.

W gronie zaproszonych na uroczystość gości byli m.in.: Ewa Sławińska-Dahlig – etnomuzykolog z Działu Dziedzictwa Kulturowego Łódzkiego Domu Kultury, Zdzisław Trawczyński – Wicestarosta Powiatu Kutnowskiego, Tadeusz Kaczmarek – Wójt Gminy Strzelce, Ewa Zielak – Sekretarz Gminy, reprezentanci straży pożarnej z terenu gminy z Prezesem ZOGm ZOSP RP Marianem Adamusiakiem oraz zespół śpiewaczy „Klonowianki”.

Po przybliżeniu historii Jubilatów nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów i okazjonalnych upominków, a po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna, w której zacni Jubilaci zaśpiewali dla swych gości kilka utworów ze swego bogatego repertuaru.

Składamy Szanownym Jubilatom serdeczne gratulacje i wyrazy uznania za trud i pracę włożoną  w krzewienie kultury regionalnej, życząc im na dalsze lata działalności wspaniałych osiągnięć  i niegasnącej pracy twórczej.

IV Przegląd Pieśni Ludowej „Kto śpiewa, troski rozwiewa”

10  czerwca 2018 roku w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Klonowcu Starym odbył się   IV Przegląd Pieśni Ludowej „Kto śpiewa, troski rozwiewa” – Strzelce 2018. Organizatorem czwartej  edycji tej imprezy był Gminny Ośrodek Kultury w Strzelcach, a patronat nad nią objął Wójt Gminy Strzelce – Tadeusz Kaczmarek.

Przegląd otworzył Wójt Gminy Strzelce, który wspólnie z Wicestarostą Powiatu Kutnowskiego Zdzisławem Trawczyńskim i  Przewodniczącym Rady Gminy Strzelce Stanisławem Kruglakiem, wręczał zespołom i solistom dyplomy i okolicznościowe statuetki.

Na scenie zaprezentowało się 14 zespołów: „Leszczynianki” z Ośrodka Kultury gminy Kutno, „Siemienice”, „Tęcza”, „Młogoszyn” i „Rustowianki” z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu   w Krzyżanowie, „Łanięckie Słowiki” z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Łaniętach, „Finezja” z Kutna, „Szewcowianki”, i „Wesołe Pleckowianki” z Gminnego Ośrodka Kultury w Bedlnie, „Dąbrowickie Nutki” z Dąbrowickiego Centrum Kultury, „Oktawa” ze Świetlicy Środowiskowej Ostrowy Cukrownia, Chór „Młodzi Duchem” z Gminnego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji  w Krośniewicach oraz zespoły śpiewacze „Strzelce” i „Klonowianki”, reprezentanci folkloru gminy Strzelce.

Na scenie zaprezentowali się także soliści: Mieczysław Cichocki, Krzysztof Czarnecki, Krystyna Kowalska, Tadeusz Kafarski, Tadeusz Sobczyk, Tadeusz Trzaskalski, Bernadetta Kacprowicz  i Tadeusz Magdziarz.

Na zakończenie uczestników imprezy do tańca porwała kapela ludowa z Kutna, a trwający cztery godziny przegląd poprowadził Andrzej Kurczewski.

Dzień Dziecka w Strzelcach-2018

4 czerwca na terenie Szkoły Podstawowej w Strzelcach odbyła się impreza z okazji Dnia Dziecka, której wiodącym hasłem była promocja zdrowego stylu życia, a jej głównymi organizatorami był urząd gminy, szkoła podstawowa, ośrodek kultury i biblioteka.

Na scenie swe umiejętności artystyczne zaprezentowali przedszkolacy oraz dzieci i młodzież ze szkoły podstawowej i ośrodka kultury.

Dużą popularnością cieszyły się kąciki malowania twarzy, strefa LEGO, szczudlarze, zjeżdżalnia, euro bungiee, hopser słonik, gry i zabawy, rozgrywki sportowe, prezentacja samochodu ratowniczo-gaśniczego z OSP w Przyzorzu oraz napoje   i gorący posiłek dla wszystkich uczestników uroczystości.

Zespoły ludowe na występach

Zespoły śpiewacze „Strzelce” i „Klonowianki” uczestniczyły w Jarmarku Folkloru Polski Centralnej, który odbył się 20 maja 2018 roku w Krzyżanowie.. Festiwal folklorystyczny miał formę przeglądu, a jego głównym celem była popularyzacja oraz ochrona dziedzictwa kultury ludowej Polski Centralnej.

Nasze grupy śpiewacze zaprezentowały się także podczas „Pikniku wśród róż”,   którego organizatorem był Kutnowski Dom Kultury

IV PRZEGLĄD PIEŚNI LUDOWEJ

 

 

 

 

 

Folklorystyczna promocja

Na zaproszenie Przedszkola „Calineczka” do Kutna przybył zespół śpiewaczy „Strzelce”,  który zaprezentował maluchom ciekawy repertuar pieśni ludowych. Również zespół śpiewaczy „Klonowianki” był gościem Przedszkola Integracyjnego „Jarzębinka”, a głównym celem tego spotkania była promocja folkloru i przybliżenie tradycji kultury ludowej.

Grupa „Klonowianki” swym występem artystycznym uświetniła także Zebranie Sprawozdawcze Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Koło Miejsko-Powiatowe w Kutnie.

Zespoły śpiewacze „Strzelce” (kier. Ewa Karbowska) i „Klonowianki” (kier. Tadeusz Sobczyk)       w ostatnim czasie zaprezentowały się także na II Biesiadzie z Kulturą w Żychlińskim Domu Kultury oraz na VI Powiatowym Festiwalu Piosenki Biesiadnej w Gminnym Ośrodku Kultury w Bedlnie.

Wycieczki dla dzieci


Podczas ferii zimowych, w dniu 8 i 9 lutego 2018 roku, dzieci i młodzież z terenu gminy Strzelce wzięły udział w wycieczkach zorganizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury i Gminną Bibliotekę Publiczną  w Strzelcach.
W trakcie tych zimowych eskapad najmłodsi obejrzeli film „Paddington 2” i „Gnomy rozrabiają”    w kinie Helios w Płocku oraz skorzystali z licznych atrakcji rekreacyjnych w Centrum Zabaw „Happy Park” w Stróżewce.

Folklor gminy Strzelce w Żychlinie

 

25 listopada 2017 roku, zespoły śpiewacze „Strzelce” i „Klonowianki” wzięły udział w IV Przeglądzie Artystycznego Ruchu Seniora, którego organizatorem był Żychliński Dom Kultury. Głównym celem Przeglądu było zaprezentowanie dorobku zespołów artystycznych, duetów i solistów oraz integracja środowiska seniorskiego.

Śpiewacy ludowi z Gminnego Ośrodka Kultury w Strzelcach wspaniale zaprezentowali się wśród wielu zespołów i solistów biorących udział w tej imprezie, a ich brawurowo wykonany repertuar został nagrodzony gromkimi brawami przez licznie zgromadzoną publiczność.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z wizytą u kutnowskich diabetyków


Na zaproszenie  Zarządu Koła Miejsko-Powiatowego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków   w Kutnie, 17 października 2017 roku,  zawitały grupy śpiewacze „Strzelce” i „Klonowianki”, reprezentanci kultury ludowej gminy Strzelce.
Zespoły swym występem artystycznym uświetniły spotkanie kutnowskich diabetyków, a licznie zebrani goście mogli usłyszeć wiele przyśpiewek i pieśni ludowych.

Przegląd Piosenki Biesiadnej „Kozienice 2017”

Ponad pięciuset wykonawców z całej Polski wzięło udział w XII Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Biesiadnej  „Kozienice 2017”, który odbył się 28 września w Kozienickim Domu Kultury. Głównym organizatorem tej imprezy było Stowarzyszenie Kobiet Ziemi Kozienickiej – Sekcja Artystyczna Klub Seniora „Relaks”, przy współudziale Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego w Kozienicach.
Nadrzędnym celem Przeglądu było umożliwienie publicznej prezentacji umiejętności wokalnych      i muzycznych osób 50+ oraz integracja zespołów śpiewających piosenkę biesiadną, ludową  i Klubów Seniora z terenu całego kraju.
Wśród seniorów udanie zaprezentowały się zespoły śpiewacze: „Strzelce” i „Klonowianki”,       które po raz kolejny promowały kulturalny wizerunek swojej gminy i powiatu kutnowskiego.

Dożynki Wiejskie w Długołęce

W sobotę, 26 sierpnia 2017 roku, odbyły się Dożynki Wiejskie w Długołęce, które tradycyjnie rozpoczął barwny korowód dożynkowy. W orszaku dożynkowym, prowadzonym przez siewcę i żeńców uczestniczyli starostowie dożynek, poczet sztandarowy miejscowej OSP, zespoły śpiewacze „Strzelce” i „Klonowianki”, kapela „Witaszewiacy”, leśnicy oraz mieszkańcy sołectwa. Na końcu korowodu jechał sprzęt rolniczy, zarówno ten funkcjonujący w dawnych czasach, jak i ten nowoczesny.
Podczas Mszy św. w intencji rolników, którą celebrował o. Paulin z Oporowa, podziękowano za tegoroczne zbiory.
Zaszczytna rola starostów Dożynek Wiejskich przypadła w udziale Pani Irminie Wojtasiak i Panu Arkadiuszowi Ciszewskiemu z Długołęki, którzy przekazali chleb z tegorocznego ziarna miejscowemu sołtysowi, Pani Elżbiecie Fabianowskiej.                                                                                                      Na dożynkach nie zabrakło zaproszonych gości, wśród których byli m.in.: Wójt Gminy Strzelce – Tadeusz Kaczmarek, Wicestarosta Powiatu Kutnowskiego – Zdzisław Trawczyński oraz Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP    w Strzelcach – Marian Adamusiak.
Na dalszą część dożynkowych atrakcji zaprosiła prowadząca uroczystość Pani Ewa Karbowska – Radna Gminy Strzelce, reprezentantka wsi Długołęka    i współorganizatorka tego pięknego święta.
Organizatorzy zadbali tego dnia o różne atrakcje dla mieszkańców i gości.  W części artystycznej zaprezentowały się zespoły śpiewacze „Strzelce”  i „Klonowianki”, kapela „Witaszewiacy” z Góry św. Małgorzaty oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej.
Na smakoszy czekała wspaniała grochówka, stół wiejski, kiełbaski z grilla oraz pyszne potrawy regionalne  przygotowane przez Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich w Długołęce, a całość imprezy zakończyła wspólna zabawa z DJ.

Dożynki w Strzelcach

Dożynki to piękne rolnicze święto wpisane w tradycję naszego regionu, która jest wiecznie żywa i miejmy nadzieję, że długo jeszcze będzie pielęgnowana.
Zgodnie z miejscowym zwyczajem obchody Święta Plonów STRZELCE 2017 rozpoczęła uroczysta Msza św. w intencji rolników w Kościele św. Trójcy w Strzelcach, podczas której ksiądz prałat Stanisław Pisarek, wspólnie z księdzem Piotrem Piekarskim, poświęcił chleb dożynkowy i piękne wieńce przygotowane przez poszczególne sołectwa.
Dalsza część uroczystości odbyła się na placu Gminnej Spółdzielni w Strzelcach.       W barwnym korowodzie dożynkowym  uczestniczyli starostowie dożynek, władze gminne, delegacje poszczególnych sołectw oraz prowadzące część obrzędową zespoły śpiewacze „Strzelce”i „Klonowianki”.
Zaszczytna rola starostów Dożynek Gminnych przypadła w udziale Pani Annie Czajka z Siemianowa i Panu Mariuszowi Wróblewskiemu z Długołęki, którzy przekazali chleb z tegorocznego ziarna Wójtowi Gminy Tadeuszowi Kaczmarkowi.
W programie uroczystości nie zabrakło wystąpienia gospodarza gminy i zaproszonych gości, którzy dziękowali rolnikom za ich trud włożony w pracę na roli.
Organizatorzy dożynek zadbali o ciekawy program artystyczny, w którym zaprezentowali się: zespół „Zanoza” i „Thrill” oraz grupy disco-polo „Cosmo”    i „Pudzian Band”.
Dodatkowymi atrakcjami strzeleckiego święta były regionalne smakołyki przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich w Rejmontowie i Niedrzewiu Pierwszym oraz Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Muchnowie.
Swoje oferty przedstawili: Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach o/Kutno, Firma Kosmetyczna „Avon” w Kutnie, Powiatowe Koło Pszczelarzy w Kutnie,Centrum Kształcenia Edukator w Kutnie, Sekcja Artystyczna Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej reprezentowana przez Urszulę  Jędrzejczyk i Elżbietę Sarnecką. Najmłodsi mogli korzystać z wielu atrakcji, na smakoszy czekała wspaniała grochówka, a całość imprezy zakończyła dyskoteka z DJ.
Mieszkańcy gminy Strzelce po raz kolejny udowodnili, że potrafią się wspaniale zorganizować, że są bardzo gościnni, że potrafią równie ciężko pracować,  jak i radośnie się bawić.

Jubileusz zespołu śpiewaczego „Klonowianki”

W dniu 12 sierpnia 2017 roku, w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Klonowcu Starym, odbyła się doniosła uroczystość z okazji Jubileuszu 10- lecia zespołu śpiewaczego „Klonowianki”.

Była to okazja do wspomnień, gratulacji i podziękowań za nieoceniony wkład w upowszechnianie tradycji ludowej i regionalnej.

Swoje uznanie i wdzięczność dla Jubilatów wyrazili licznie przybyli na uroczystość goście, wśród których byli m.in.: Wójt Gminy Strzelce – Tadeusz Kaczmarek, Sekretarz Urzędu Gminy – Ewa Zielak, zespół śpiewaczy „Strzelce”, przedstawiciele Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Strzelcach oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Strzelcach.

Wójt Gminy pogratulował członkom zespołu dotychczasowych osiągnięć, składając jednocześnie uznanie za godne reprezentowanie regionu.

Po przybliżeniu historii zespołu i występie Jubilatów, nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów i okazjonalnych upominków.

Obecny skład grupy tworzą:

– Sobczyk Tadeusz – kierownik zespołu

– Gontarek Jadwiga

– Janecka Czesława

– Lenartowska Eugenia

– Maćczak Maria

– Maćczak Ryszard

– Marszałek Czesława

– Miszewska Jadwiga

– Sobczyk Jadwiga

– Solarska Alicja

– Solarski Andrzej

– Świerczyńska Jadwiga

Opiekunem muzycznym i instruktorem zespołu jest Władysław Jasiński.

Składamy Szanownym Jubilatom serdeczne gratulacje i wyrazy uznania za działania na rzecz rozwoju kultury, propagowania tradycji regionu oraz Amatorskiego Ruchu Artystycznego, a także promowania gminy Strzelce.

Życzymy wszelkiej pomyślności, dużo sukcesów oraz dalszej wspaniałej aktywności twórczej, aby kolejne lata były również owocne, jak te dotychczasowe, aby Wasz zespół i motywacja nadal trwały i umacniały się przez kolejne Jubileusze.

Letnie eskapady


Gminny Ośrodek Kultury wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczna w Strzelcach zorganizował na początku sierpnia dwie atrakcyjne jednodniowe wycieczki, których uczestnikami byli najmłodsi mieszkańcy gminy.
Pierwszym etapem letniej eskapady był pobyt w Centrum Tańca i Zabawy „TWISTER” w Łodzi, gdzie na dzieci czekał kolorowy tor przeszkód, dmuchany zamek i park linowy.
Ostatnim przystankiem wycieczki była wizyta w urokliwej wiosce indiańskiej „TATANKA”  w Solcy Małej, gdzie można zobaczyć indiańską ziemiankę i namioty – tipi, a także ciekawą kolekcję indiańskiego rękodzieła. Dodatkowymi atrakcjami dla naszych milusińskich był tor przeszkód, strzelanie z łuku, rzuty włócznią do celu, rzuty na bizonie rogi oraz nauka pieśni   i tańców indiańskich.

Strzelce” na Pikniku Rodzinnym


Zespół śpiewaczy „Strzelce” wystąpił w części artystycznej  Pikniku Rodzinnego w Domu Pomocy Społecznej w Kutnie, prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim.
Grupa zaprezentowała wiele piosenek i przyśpiewek ludowych, które zostały nagrodzone brawami przez licznie zgromadzoną publiczność.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IX Festyn „Na ludowo w mieście róż”

Program IX Festynu „Na ludowo w mieście róż” obejmował m.in. występy folklorystyczne zespołów tanecznych, śpiewaczych i kapel, konkursy na potrawy regionalne, kiermasze rękodzieła i warsztaty rzemiosła artystycznego, a głównymi jego organizatorami był Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej oraz Muzeum Regionalne w Kutnie.

Wśród wielu wykonawców nie zabrakło także przedstawicieli kulturalnej wizytówki naszej gminy – zespołów śpiewaczych „Strzelce” i „Klonowianki”, których występy spotkały się z gorącym przyjęciem licznie zgromadzonej publiczności.

Podczas tej wspaniałej imprezy ciekawe propozycje kulinarne przedstawiło prężnie działające pod przewodnictwem Pani Aldony Gryglak Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Muchnowie, które przygotowało pyszne ciasta, gołąbki oraz pierogi z malinami, truskawkami i serem.

 

III Przegląd Pieśni Ludowej „Kto śpiewa, troski rozwiewa”

18 czerwca 2017 roku w gościnnej sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Klonowcu Starym odbył się III Przegląd Pieśni Ludowej „Kto śpiewa, troski rozwiewa – Strzelce 2017. Organizatorem trzeciej już edycji tej imprezy był Gminny Ośrodek Kultury w Strzelcach, a patronat nad nią objął Wójt Gminy Strzelce, Tadeusz Kaczmarek.

Przegląd otworzyła Ewa Zielak – Sekretarz Gminy Strzelce, która wspólnie z Wicestarostą Powiatu Kutnowskiego Zdzisławem Trawczyńskim wręczała zespołom dyplomy i okolicznościowe statuetki.

Na scenie zaprezentowało się 17 zespołów: „Leszczynianki” z Ośrodka Kultury gminy Kutno, „Siemienice”, „Kaszewianki”, „Młogoszyn”, „Krzyzanówek” i „Rustowianki” z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Krzyżanowie, „Łanięckie Słowiki” z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Łaniętach, „Finezja” z Kutna, „Żeroniczanki”, „Wojszycanki”, i „Wesołe Pleckowianki’ z Gminnego Ośrodka Kultury w Bedlnie, „Dąbrowickie Nutki” z Dąbrowickiego Centrum Kultury, „Oktawa” ze Świetlicy Środowiskowej Ostrowy Cukrownia, Chór „Młodzi Duchem” z Gminnego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Krośniewicach, zespół wokalny „Relaks” z Kozienic (woj. mazowieckie) ze Stowarzyszenia Kobiet Ziemi Kozienickiej oraz zespoły śpiewacze „Strzelce” i „Klonowianki”, reprezentanci folkloru gminy Strzelce.

Wszystkich uczestników imprezy do tańca porwał występ kapeli „Witaszewiacy” z Góry św. Małgorzaty oraz brawurowo wykonane piosenki przez zespół wokalny „Relaks”, a głównym celem Przeglądu była prezentacja folkloru i tradycji ludowej oraz integracja środowisk artystycznych.

 

Dzień Dziecka w Strzelcach

Tegoroczne obchody Dnia Dziecka w Strzelcach były pełne atrakcji oraz dobrej zabawy.

Podczas kilkugodzinnej imprezy, promującej zdrowy styl życia, dzieci zaprezentowały swoje liczne talenty artystyczne, wielką popularnością cieszyło się profesjonalne malowanie buziek, balonikowe show, pokaz baniek mydlanych przez szczudlarza, zabawy i konkursy z clownem, zjeżdżalnia i eurobungie oraz rozgrywki sportowe. Dodatkowymi atrakcjami była prezentacja samochodu ratowniczo – gaśniczego MAN z OSP w Klonowcu Starym oraz smaczne kiełbaski i napoje.

Jak co roku organizatorzy: urząd gminy, placówki oświatowe, ośrodek kultury oraz biblioteka zadbali o to, aby w tym dniu nie zabrakło atrakcji i uśmiechów goszczących na wszystkich twarzach. Był to dzień pełen niespodzianek, a dobry humor dopisywał każdemu.

 

Folklorystyczne występy

Zespoły śpiewacze „Strzelce” i „Klonowianki” wzięły udział  w     I Biesiadzie z Kulturą, której organizatorem był Żychliński Dom Kultury. Głównymi założeniami i celami Przeglądu było pielęgnowanie tradycji biesiadnych i ludowych oraz integracja środowiska seniorów.
Grupy z naszej gminy: „Strzelce” (kier. Ewa Karbowska) i „Klonowianki” (kier. Tadeusz Sobczyk), działające pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Strzelcach, wspaniale zaprezentowały się na żychlińskiej scenie, a ich repertuar spotkał się z gorącym przyjęciem licznie zgromadzonej publiczności.
Nasza folklorystyczna reprezentacja w ostatnim czasie swymi artystycznymi występami uświetniła także „Dzień wędkarza”, zorganizowany przez Koło PZW Metalurg Kutno oraz zebranie sprawozdawcze Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Koła Miejsko-Powiatowego w Kutnie.

 

Feryjna eskapada

Dzieci z terenu gminy Strzelce podczas ferii zimowych miały możliwość skorzystania       z przygotowanych  z myślą o nich wyjazdach do Łodzi, których organizatorami był Gminny Ośrodek Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna w Strzelcach.
Program feryjnych eskapad obejmował wizytę w Cinema City, gdzie najmłodsi obejrzeli film „Sing” oraz „Ostatni smok świata”. Następnym etapem wycieczek była „ścianka wspinaczkowa”   w Stratosferze, a wyjazdy zakończyła wizyta w sali zabaw „Figloraj”.


Uśmiechy na twarzach dzieci świadczyły, że program wycieczek spełnił oczekiwania wszystkich uczestników wyjazdu. 

ORLIK 2016

Kolejna edycja rozgrywek piłkarskich dobiegła końca, a jej koordynatorami był Paweł Kacprzak   i Janusz Karbowski, animatorzy strzeleckiego „ORLIKA”.

Organizatorami tych sportowych zmagań był urząd gminy, placówki oświatowe oraz ośrodek kultury, a uczestniczące drużyny otrzymały medale i okazałe puchary ufundowane przez Wójta Gminy Strzelce Tadeusza Kaczmarka.

Zespół „Strzelce” z wizytą w Kutnie

Zespół śpiewaczy „Strzelce” wystąpił w części artystycznej spotkania noworocznego , które odbyło się 21 stycznia 2017 roku w Domu Opieki Społecznej w Kutnie, prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek.

Grupa działająca pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Strzelcach zaśpiewała najpiękniejsze kolędy i piosenki ludowe, które zostały gorąco przyjęte przez licznie zebranych pensjonariuszy DPS-u.

Uroczystość w Długołęce

W Święto Trzech Króli, 6 stycznia 2017 roku w sali OSP w Długołęce odbyło się spotkanie noworoczne połączone z Dniem Babci i Dziadka. Organizatorem tej wzruszającej uroczystości było Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Długołęce pod przewodnictwem Anny Szpik, Ewy Karbowskiej – radnej gminy Strzelce oraz sołtys wsi Długołęka, Elżbiety Fabianowskiej.

 
 

Wydarzeniu towarzyszył występ grup śpiewaczych „Strzelce” i „Klonowianki’, a zebrani mogli wspólnie z zespołami zaśpiewać najpiękniejsze kolędy, pieśni ludowe i piosenki dedykowane seniorom.

Dla wszystkich przybyłych na spotkanie organizatorzy przygotowali poczęstunek, a przy wspólnym stole towarzyszyła rodzinna i życzliwa atmosfera.

 

Back to top